Przed premierą Calineczki

"Calineczka" - reż. Katarzyna Kawalec - Teatr Ateneum w Katowicach

Wczoraj w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum odbyła się konferencja prasowa na temat przygotowywanego na najbliższą sobotę przedstawienia. 9 lutego o godz. 17.00 odbędzie się pierwsza w tym roku premiera katowickich lalek.

Po tytułach z dziecięcej literatury współczesnej, tym razem Teatr sięgnął po baśniową klasykę. „Calineczkę" Marty Guśniowskiej wg Hansa Christiana Andersena reżyseruje Katarzyna Kawalec, scenografia jest dziełem Pavla Hubički, muzyka Łukasza Damrycha, a ruch sceniczny Klaudii Cygoń.

Inicjacyjna opowieść o dorastaniu i marzeniach, o poszukiwaniu własnej ścieżki i pragnieniu wolności to pogodny, rozśpiewany spektakl, w którym usłyszymy kilkanaście piosenek, zobaczymy zaskakujące formy w kostiumach i lalkach, klimatyczną przestrzeń i efektowne projekcje...

W środę twórcy inscenizacji spotkali się z dziennikarzami. Zaprezentowano również fragmenty spektaklu, adresowanego do widzów już od 3 lat. Dodajmy koniecznie, że od 3 lat wzwyż, bo jak powiedziała Katarzyna Kawalec „ta cała feeria i kostiumów (które czasami są maskowe), i lalek, i sytuacji, i te niesamowite piosenki – to wszystko będzie równie ciekawe dla małych dzieci, jak i dla tych starszych, które już będą mogły więcej przyswoić z fabuły".

Sztuka niesie bowiem przesłanie ważne nie tylko dla najmłodszych – podkreślała reżyser. „Obserwujemy tu rozwój małej bohaterki. Jest wrzucona do świata, który jest jej obcy, inny od tego, który zna. Nie wie z początku, jak się w nim odnaleźć. Nie chce nikogo urazić, nie radzi sobie z wyraźnym sprzeciwem wobec innych, ale traci na tym i będzie musiała się wiele nauczyć. Potrafi powiedzieć "nie" już na początku swej drogi, ale to "nie" nie ma wystarczającej mocy, aby inni zaczęli traktować ją poważnie i szanować jej pragnienia". W tym nowym świecie Calineczka „uczy się jego reguł, ale także uczy się siebie, słuchania swoich marzeń". O tym właśnie jest przedstawienie, na którym nie będą się nudzić i dorośli.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
8 lutego 2019

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia