Przed premierą w Grotesce

"Adonis ma gościa" - reż. Grzegorz Matysik - Teatr Groteska w Krakowie

Dnia 10 kwietnia br. w Teatrze Groteska miała miejsce konferencja prasowa z okazji premiery nowego spektaklu dla dzieci. Chociaż celowanie w niską granicę wieku według twórców może być ograniczające.

„Plany mocarstwowe"

Konferencję rozpoczął dyrektor teatru, Adolf Weltschek, który wspomniał, że zmuszeni zostali do zredukowania swoich „planów mocarstwowych", ale nie oznacza to, iż„Adonis ma gościa" jest programowany na mniej istotną pozycję repertuarową. Kameralny spektakl rozpisany został na dwa głosy –znanej z krakowskich scen Iwony Olszewskiej i występującego gościnnie w Grotesce Grzegorza Matysika. Historia wrony, która została zamknięta w klatce razem z papugą, kierowana jest do uczniów szkół podstawowych, czyli starszych dzieci, ale także starszych osób w ogóle – reżyser Grzegorz Matysik adresuje przedstawienie zarówno do dzieci, jak i do dorosłych, podkreślając uniwersalny przekaz: rolę wolności wewnętrznej.

Scenografię zaprojektowała Małgorzata Zwolińska, znana m.in. z jednej z wcześniejszych produkcji Groteski – „Hommage à Chagall". Zamiast żelaznej konstrukcji postawiono na mniej dosłowne rozwiązania inscenizacyjne i klatkę „budują" światła i dym. Za warstwę muzyczną odpowiadał nieobecny w środę Piotr Klimek – jak uznał dyrektor teatru – jedyny znany mu obecnie kompozytor „muzyki niedepresyjnej".

XXV-lecie odzyskania niepodległości

Dyrektor żartował, że spektakl powstał z okazji rocznicy, bowiem podkreśla wartość wolności. Jednak w spektaklu nie chodzi o suwerenność polityczną, a o poczucie wewnętrznej niezależności. W zaprezentowanych dziennikarzom fragmentach spektakluakcentowanokonieczność wyzwolenia się z powierzchowności i koncentracji na sobie, na pierwszy plan wysuwając wyobraźnię, marzenia, ciekawość świata i przyjaźń.

Reżyser stwierdził, że wyzwaniem dla niego nie jest tylko stworzenie spektaklu zrozumiałego dla dzieci i dla dorosłych, ale właśnie tworzenie wypowiedzi do młodego widza – to pierwszy taki spektakl, jaki zdarzyło mu się reżyserować. Jednakstwierdził, że chcą stworzyć „ładną bajkę, śmieszną, która będzie oddziaływać na emocje". Oczywiście, od widza zależy, ile uda mu się wynieść z historii o spotkaniu wrony i papugi, leczMatysik podkreślał, że w spektaklu nie brakuje psychologicznej głębi (np. lot jako mechanizm otwierania marzeń) czy filozoficznych treści. Zwłaszcza że punktem wyjścia dla dramaturga, Freda Apke, była opowieść zakorzeniona – jak twierdzi reżyser – w mistyce islamu. Impulsem do napisania tekstu „Adonis ma gościa" miało być zdanie, że nie można zamykać wrony i papugi w jednej klatce. „A dlaczego nie?".

Show must go on

Reżyser razem ze scenografką zaprojektowali spektakl na show – co zresztą komponuje się z jednym z najważniejszych utworów muzycznych, piosenką Adonisa, która rozbija klatkę. „Show musi trwać" także w Grotesce – Adolf Weltschek zapowiedział kolejną premierę. „Przemiany" – tym razem w reżyserii dyrektora teatru – kontynuują serię, którą tworzy „Golem" i „Hommage à Chagall". 

Premiera spektaklu „Adonis ma gościa" odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 18:00 o godz. 17:00. 

Marta Stańczyk
Dziennik Teatralny Kraków
12 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia