Przed premierą

"Stara kobieta wysiaduje" - reż. Marek Fiedor - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Teatr im. S. Jaracza w Łodzi przygotowuje się do trzeciej w tym sezonie premiery. Będzie to \'\'Stara kobieta wysiaduje\'\' Tadeusza Różewicza.

- To specyficzny dramat- mówi reżyserujący w \'\'Jaraczu\'\' Marek Fiedor. - Gdy powstawał, odwoływał się do bardzo aktualnych problemów i obaw: eksplozji demograficznej, zimnej wojny. Nie powiedziałbym, że dokonujemy jego reinterpretacji. Zależy mi raczej na wyciągnięciu z metafory, jakiej użył Różewicz, nowych sensów. Nasza sztuka mocniej osadzona będzie w tradycjach happeningowych i plastycznych lat 60. XX wieku.

Fiedor chce też odnieść się do obecnej kondycji mentalnej Polaków: z jednej strony pospieszna modernizacja kraju niesie powierzchowność doznań, czyli martwotę, z drugiej nasza osobowość silniej wykazuje rozdarcie między zaściankowością, a ambicjami zostania prawdziwymi Europejczykami.

Tytułową Starą Kobietę zagra Barbara Marszałek. Na scenie zobaczymy też: Dorotę Kiełkowicz, Izabelę Noszczyk, Grażynę Walasek, Dobromira Dymeckiego, Przemysława Kozłowskiego, Michała Staszczaka, Mariusza Jakusa, Mariusza Słupińskiego, Radosława Osypiuka, Huberta Jarczaka. Premiera 13 listopada o godz. 19 na Scenie Kameralnej.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
12 listopada 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...