Przedpremierowe pokazy filmowego spektaklu

14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Po czterech latach od wyreżyserowania na scenie TR Warszawa cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”, Grzegorz Jarzyna rozpoczął pracę nad filmową adaptacją tego przedstawienia.

Sztuka została napisana przez Dorotę Masłowską w 2008 r. na zamówienie TR Warszawa i wystawiona rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. „Miedzy nami dobrze jest" to pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka - Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska). Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena (Maria Maj) i reżyser filmu ,,Koń, który jeździł konno'' (Adam Woronowicz), a także dwójka aktorów (Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak), prezenterka telewizyjna (Agnieszka Podsiadlik) oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi" Edyta (Roma Gąsiorowska).

W swoim tekście Masłowska zderzyła ze sobą różne sposoby myślenia, światopoglądy, systemy wartości i style wypowiedzi, stwarzając w ten sposób barwną panoramę polskiego społeczeństwa. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: „Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu." Jarzyna umieszczając swoich bohaterów w minimalistycznej, umownej przestrzeni, stworzył idealne tło, na którym wszystkie atuty tekstu materializują się ze zdwojoną siłą, a surrealność historii nie zostaje w żaden sposób urealniona. Uchwycił duszę tego tekstu i wydobył jego surrealistyczny rdzeń pozwalając mu zabłysnąć jako tragikomicznej, wyzutej z realizmu farsie.

„Między nami dobrze jest" to druga (po „2007: Macbeth") filmowa koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Pierwsze pokazy przedpremierowe filmowego spektaklu odbędą się w ramach 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach od 24 lipca do 3 sierpnia.

1.08 / piątek / 19:15, 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (Kino NH 8) Wrocław
2.08 / sobota / 16:15, 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (Kino NH 8) Wrocław

(-)
Materiał Teatru
31 lipca 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia