Przedpremierowo

"Królewski Wróbel" - reż. Waldemar Wolański - Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

Oficjalna premiera przedstawienia dla dzieci pt. "Królewski wróbel" pióra Izumi Yoshidy w reżyserii Waldemara Wolańskiego planowana jest w niedzielę (15 czerwca). Zdrojowy Teatr Animacji postanowił też zrobić spotkanie z reżyserem oraz specjalny przedpremierowy pokaz spektaklu w piątek (13 czerwca).

Zawierająca elementy tradycyjnego teatru japońskiego baśń zrealizowana w technice bunraku opowiada o losach dwojga ludzi pokazując skutki wyborów dobra lub zła. Spektakl ujął dzieciaki nie tylko tematem. Przejmująca "walka" na argumenty pomiędzy bohaterami znajduje błyskotliwe rozwiązanie.

Młodzi widzowie bez najmniejszego kłopotu wymienili jednym tchem wszystkich bohaterów ze spektaklu: Dziadka, Babcię, Księcia Wróbli, Demona I - Kobietę, Demona II, skamieniałego smoka i ptaki. Mądry tekst uczący dzieci empatii, dotyka wielu kwestii, wśród których one poruszają się na co dzień, nie mając pojęcia o co w nich tak naprawdę chodzi.

- Jestem pod wielkim wrażeniem. Dawno już nie widziałam tego typu inscenizacji lalkowych - skomentowała nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego SP nr 7 Małgorzata Nowak gratulując i dziękując za zaproszenie reżyserowi Waldemarowi Wolańskiemu. - Dobrze, że jest szybka zmiana tempa i nastroju, "pokolenie Facebooka i YouTube" trudno czymś zaskoczyć, a jednak młodzi widzowie byli zainteresowani, zaintrygowani, poruszeni..., ale nie znudzeni - dodaje wychowaca kl. II Piotr Grosman. Jego uczniowie o spektaklu wyrażali się z uznaniem.

W "Królewskim wróblu" jest smutno i wesoło, strasznie i śmiesznie, no i wyraźnie zaznaczone jest proekologiczne przesłanie. Dzieci zetkną się z egoizmem, chciwością i - przede wszystkim - manipulacją. Co ważne, zakończenie spektaklu nie jest oparte na typowym w baśniach nagradzaniu dobrego i karaniu złego.

"Królewski wróbel" to dowód, że bazując na prostych środkach i dobrym tekście można stworzyć wartościowe przedstawienie dla dzieci, angażując do tego multimedia i "puszczając oko" do dorosłej części publiczności.

Scenografię do przedstawienia przygotowała Joanna Hrk, muzykę skomponował Tomasz Walczak, a choreografię opracowała Małgorzata Fijałkowska. Występują: Dorota Fluder, Lidia Lisowicz, Katarzyna Morawska, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper i Jacek Maksimowicz.

Merwan
portalik24.pl
16 czerwca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia