Przedstawienie dyplomow

Opera Krakowska w Krakowie

W dniu 8 kwietnia 2015 o godz. 11.00 Opera Krakowska zaprasza na spektakl "Opera b/o". Będzie to jednocześnie przedstawienie dyplomowe w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie.

W spektaklu wystąpią dyplomanci Wydziału Wokalno-Aktorskiego: Sylwia Frączek, Małgorzata Guja, Katarzyna Kucia, Magdalena Marchewka, Natalia Skipor, Katarzyna Tront, Anqi Zhang, Maria Złotek, Sławomir Broś, Paweł Brożek, Mirosław Gotfryd, Piotr Kwinta, Krzysztof Michalski, Stanisław Olejniczak, Martin Pado, Przemysław Piskozub, Adam Radnicki. Solistom towarzyszyć będzie Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją prof. Rafała Jacka Delekty, prorektora Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrygenta i pedagoga.

To już kolejny występ studentów Akademii Muzycznej w Operze Krakowskiej. W 2014 roku zaprezentowali "Wesele Figara" w reżyserii Laco Adamika, które spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony widzów, a w 2012 roku "Czarodziejski flet" w inscenizacji i reżyserii Moniki Rasiewicz.

Współpraca z Operą Krakowską układa się coraz lepiej, a nasze relacje są bardzo partnerskie
- mówi prof. Rafał Jacek Delekta. Podczas zeszłorocznych przygotowań do studenckiej premiery "Wesela Figara" udało nam się wypracować formułę, która była korzystna dla obu stron. Najpierw przygotowaliśmy spektakl w Akademii, a po jego akceptacji przez Dyrektora Opery
i reżysera - Laco Adamika, który wtedy współpracował ze studentami, kolejne próby odbyły się już na scenie przy Lubicz. Cenię sobie również fakt, że nasi absolwenci występują na deskach opery (m.in. Monika Korybalska, Karolina Wieczorek), a młodzi dyrygenci mają możliwość asystowania przy przedstawieniach i są zapraszani do stałej współpracy, jak np. Grzegorz Brajner. Członkami orkiestry operowej są także absolwenci Akademii. To ważne, że nasze instytucje tak blisko ze sobą współpracują - dodał profesor.

Obecnie w Operze Krakowskiej trwają przygotowania do akademickiej premiery "Opery b/o" pod okiem reżysera Włodzimierza Nurkowskiego. Konstrukcja spektaklu składającego się z m.in. z arii
i duetów, daje możliwość występu blisko dwudziestu studentom.

Udział w tym przedstawieniu jest na pewno wyzwaniem dla młodych śpiewaków, którzy nie są jeszcze obyci ze sceną i dopiero wszystkiego się uczą. Doceniam ich chęć współpracy, zaangażowanie i otwartość, a to jest bardzo ważne w naszej pracy - oznajmił reżyser.

Dodajmy, że na krakowskiej scenie swój dyplom obronili: Grzegorz Brajner, prowadząc spektakl
„Mozart / Frankenstein" w reżyserii Roberta Drobniucha oraz Tadeusz Płatek, który dyrygował „Halką" S. Moniuszki. Swoje recitale dyplomowe zaprezentowali również Monika Korybalska (mezzosopran, dziś solistka Opery Krakowskiej) i Piotr Orzechowski (fortepian jazzowy). Paweł Brożek, student Akademii Muzycznej wystąpił w "Mefistofelesie" A. Boito w partii Wagnera
i Nereusza.

(-)
Materiał Opery
4 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia