Przegląd krajowych przedstawień

9. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

To będzie już dziewiąta edycja Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Festiwal formalnie rozpocznie się w niedzielę, kiedy o g. 17 zacznie się Gala Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodego krytyka, a w pół godziny później Gala 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

«Nagrody festiwalu teatralnego R@Port będą przyznane w przyszły piątek, ale najbliższy tydzień pełen jest spektakli i spotkań.

To będzie już dziewiąta edycja Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port 2014. W tym roku organizatorzy postanowili powrócić do pierwotnego, majowego terminu festiwalu.

Impreza ma dwa główne cele. Pierwszym jest przyznanie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, która należy do najbardziej cenionych wyróżnień teatralnych w kraju. Drugi cel to przegląd krajowych przedstawień, których kanwą jest polska współczesna dramaturgia. Rolę centrum festiwalowego pełni Teatr Miejski w Gdyni, poniżej będę więc podawał tylko lokalizację imprez w innych miejscach.

Dwa pierwsze popołudnia R@Portu wypełnią próby czytane 7 tekstów nominowanych do GND.

Festiwal formalnie rozpocznie się w niedzielę, kiedy o g. 17 zacznie się Gala Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodego krytyka, a w pół godziny później Gala 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, po niej, o g. 19 Narodowy Teatr Stary z Krakowa wystąpi ze spektaklem "W środku słońca gromadzi się popiół".

W poniedziałek o g. 10. w Bibliotece UG w Gdańsku rozpocznie się konferencja naukowa "Dorota Masłowska teatralna", która będzie kontynuowana także dnia następnego. W Gdyni w poniedziałkowy wieczór o g. 19 Teatr Polski w Warszawie zagra "Karnawał, czyli pierwszą żonę Adama". We wtorek o g. 14.15 spotkanie z Dorotą Masłowską, a o g. 15 otwarcie wystawy "Życie i twórczość Doroty Masłowskiej w latach 1983-2014 w kraju i za granicą". Tego dnia aż dwa spektakle: o g. 18., wyjątkowo na Scenie YMCA (ul. Żeromskiego, Gdynia) Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i "Niżyński. Zapiski z otchałani", a o g. 20 Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i "Caryca Katarzyna".

W środę w g. 14-17 "Spam dramatyczny", a o g. 19 Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach pokaże "Licheń Story". W czwartek o tej samej porze znów "Spam dramatyczny" i dwa kolejne spektakle: o g. 18 Teatr Groteska w Krakowie z "Ostatnią sztuką" i o g. 20.20 Tetr Montownia z Warszawy z "Depresją komika". Codziennie po przedstawieniach pod hasłem "R@Port Jazz" będą miały miejsce spotkania z autorami spektakli.

Wreszcie, przyszły piątek, kończący całość festiwalu. Rozpocznie się, jak w dniach poprzedzających od "Spamu dramatycznego". O g. 19 na Dużej Scenie Teatru Miejskiego koncert zespołu Mister D. "Społeczeństwo jest niemiłe". Niezorientowanych informujemy, że Mister D. to nikt inny jak Dorota Masłowska, tym razem w wydaniu rapowym. O g. 20.30 w tym samym miejscu zakończenie festiwalu, którego głównym akcentem będzie werdykt jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Jak widać, tegoroczny R@Port będzie świętem polskiego teatru oraz Doroty Masłowskiej.»

Tomasz Rozwadowski
Polska Dziennik Bałtcyki
17 maja 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia