Przegląd polskich losów i postaw minionego stulecia

"Pięć polskich mów" - Teatr Polski w Warszawie

8 maja w Teatrze Polskim rusza projekt "Pięć polskich mów" autorstwa Michała Zadary

„Pięć polskich mów” to długofalowy projekt badań artystycznych i naukowych Michała Zadary, w wyniku którego powstanie pięć zdarzeń teatralnych opartych na wybranych mowach wygłoszonych w Polsce w XX wieku. Razem stworzą one ciekawy przegląd polskich losów i postaw minionego stulecia. Pierwszy odcinek poświęcony będzie Przemówieniu Józefa Piłsudskiego wygłoszonemu w Sali Malinowej Hotelu Bristol w dniu 3 lipca 1923 roku.

„Pięć polskich mów” to publiczne laboratorium, badające możliwości przeniesienia mów z polityki i historii do teatru jako materiału artystycznego. Widzowie na tych spotkaniach nie dostaną gotowego produktu artystycznego, lecz będą mogli razem ze specjalistami zastanawiać się nad historycznym, społecznym i artystycznym wymiarem tych szczególnych tekstów z polskiej historii.

Michał Zadara o swoim projekcie:

"Pomysł na realizację spektaklu o polskiej retoryce urodził się w mojej głowie przy okazji działalności na rzecz „Obywateli kultury”. Zacząłem się przysłuchiwać wystąpieniom publicznym zarówno na mniejszych spotkaniach, jak i najważniejszym mowom polityków. Wniosek, że polska retoryka jest w bardzo złym stanie, nasuwał się sam (…) Zastanawiałem się , co ja, jako reżyser teatralny mogę zrobić, by wygłaszanie mów stało się chociaż trochę przedmiotem refleksji, pomyślałem, że mógłbym stworzyć spektakl, którego materią tekstową byłyby najważniejsze mowy polskie XX wieku".

(-)
Materiał Teatru
28 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia