Przegląd spektakli komediowych polskich teatrów

13. Katowicki Karnawał Komedii

Doroczny przegląd spektakli komediowych polskich teatrów – rozpocznie się w piątek w stolicy Górnego Śląska. Trzynasta edycja tej imprezy potrwa do 2 lutego. Spektakle będą prezentowane na scenach Teatru Śląskiego i Teatru Korez.

W tym roku teatry z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Katowic zaprezentują w sumie 11 spektakli. Nie zabraknie imprez towarzyszących - m.in. zaplanowano dwie wystawy. Tradycyjnie swoją nagrodę dla spektaklu, który najbardziej rozbawił widzów, przyzna katowicka publiczność.

"Jestem przekonany, że podczas zbliżającego się Katowickiego Karnawału Komedii czeka nas kulturalna uczta" - zachęca prezydent Katowic Marcin Krupa, według którego festiwal jest jedną z imprez potwierdzających, iż w ostatnich latach Katowice dołączyły "do elitarnego grona wiodących ośrodków kultury w kraju". Śląska stolica uzyskała m.in. tytuł Miasta Muzyki UNESCO.

Tradycją festiwalu jest prezentacja widowiska premierowego. Tym razem będzie nim spektakl "Nerwica natręctw", który powstał w koprodukcji Teatru Korez i Teatru Śląskiego.

W piątkowy wieczór w Teatrze Śląskim imprezę otworzy spektakl Teatru Capitol z Warszawy "Wykrywacz kłamstw", a w Teatrze Korez - monodram Wojciecha Pszoniaka, pt. "Belfer".

W kolejnych dniach będzie można zobaczyć spektakle: "Zrobię co zechce" (Teatr Porywacze Ciał z Poznania), "Śmiech bez płuc. Życie i śmierć komandora Franza K. Opera schodowa" (Teatr Korez), "Ich czworo" (Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi), "Krakowska lekkość bytu" (Teatr Ludowy z Krakowa), "To tylko sex" (Makroconcert z Warszawy), "Być jak Beata" (Teatr Współczesny ze Szczecina), "Berek, czyli upiór w moherze 2" (Teatr Gudejko z Warszawy), "Sztuka" (Teatr Śląski z Katowic) oraz "Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna" (Teatr im. Słowackiego z Krakowa.(PAP)

Marek Błoński
dzieje.pl
27 stycznia 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...