Przekroczyć granice

"Olmany" - reż. Jagna Knittel - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 6 kwietnia na projekcję filmu "Olmany" w reż. Jagny Knittel oraz na spektakl "Olmany. Interludium". Wieczór zatytułowany "Olmany. Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia - Białoruś" odbędzie się z najbliższą niedzielę, 6 kwietnia o godzinie 18.00. Bilety w cenie 25 złotych będą do nabycia przed pokazem w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa).

Olmany. Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia - Białoruś

część I.
"Olmany" (film)

Tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Żadne wysiłki ZSRR nie dały im rady - planowane melioracje czy budowa autostrady spełzły na niczym. Bołota są łaskawe - można na nich zbierać żurawinę i nieźle zarobić, ale też budzą respekt - są niebezpieczne. I niezmienne od wieków. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia.

W filmie, wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych. Podpatrujemy sytuacje z życia bohaterów - paradoksalne, śmieszne, wzruszające. Dotykamy reguł życia jakby wyjętych z przeszłości, dziś dla nas nieprawdopodobnych.

Część II.
"Olmany Interludium" (spektakl)

Przedstawienie jest próbą znalezienia formuły na pracę z tradycyjnymi pieśniami. Twórcy poszukują równowagi między brzmieniem pieśni, ich treścią a formą, w jaką można je ubrać, nie narzucając im żadnej dodatkowej interpretacji, niczego spoza świata, w którym powstały. Wszystkie utwory użyte w spektaklu pochodzą z materiałów nagranych i opracowanych przez jego uczestników.

Spektakl powstał w ramach projektu "Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze - polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna", we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

czas trwania: 40 minut

W dniach 2,3,4 kwietnia Olga Jemieljańczyk będzie prowadzić w Warszawie warsztaty pieśni białoruskich. Informacja: tel. 606 966 337. Zapraszamy.

(-)
Materiał Teatru
3 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Opera, ciała, technologie. Strategia współdziałania w XXI wieku
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Sabina Macioszek

Trailer tygodnia