Przemoc w roli głównej

"Poczekalnia.0" - reż. Krystian Lupa - Teatr Polski we Wrocławiu

Bardzo mocne uderzenie przygotowuje Teatr Polski we Wrocławiu na inaugurację sezonu. Na początku września, w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, prapremiera spektaklu "Poczekalnia.0" Krystiana Lupy

- To będzie spektakl o przemocy, wpisujący się w dyskurs o zmianach, którym podlega człowiek - zapowiada Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego, przygotowujący się do szóstego sezonu szefowania scenie. Co ciekawe, przedstawienie Lupy za każdym razem będzie nieco inne, bo całość będzie zależała od scen wybranych przez reżysera do pokazania danego wieczoru. Ta wieczna improwizacja gwarantuje teatr żywy i niepokojący.

"Poczekalnia.0" jest jednym z wydarzeń projektu "Trickster 2011", realizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Kultury. W projekt wpisuje się świetnie. - Trickster z angielskiego oznacza żartownisia, błazna, a my będziemy mówić o niewygodnych tematach. Świętujemy przynależność do Europy, ale przyglądamy się, co jest w niej konfliktogenne i niewygodne - tłumaczy Agata Siwiak, kuratorka projektu.

Spektakl Krystiana Lupy zostanie pokazany na Scenie na Świebodzkim 8 września, a tego samego dnia w ramach "Trickstera" w Pawilonie Czterech Kopuł planowany jest wernisaż instalacji Mirosława Bałki. Znakomity współczesny rzeźbiarz, twórca działań przestrzennych i artysta wideo przygotował instalacje inspirowaną historią Wrocławia.

- Bałka podejmuje swoistą grę z uczestnikami Kongresu, pokazując miasto wykorzenione z własnej historii i budujące nową tożsamość - opowiada Agata Siwiak. Przed Teatrem Polskim trudny czas, bo w połowie września zamykana jest Scena im. Grzegorzewskiego, która przez rok będzie modernizowana. Aktorzy grać będą m.in. na Świebodzkim i w Kameralnym.

A po Krystianie Lupie pracę w Polskim zaczyna Cezary Iber, przygotowujący spektakl według tekstu "Blanche i Marie" Pera Olova Enąuista. Iber zachwycił Mieszkowskiego reżyserią czytania fragmentów w ramach "Czynnych poniedziałków" w marcu. Premiera sztuki 25 listopada.

W marcu przyszłego roku Michał Borczuch, młody reżyser, pokaże spektakl według tekstów Zygmunta Freuda. Nad przedstawieniem według scenariusza filmu "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego pracuje Jan Klata. W filmie zagrała Iga Mayr, nieżyjąca już gwiazda Polskiego. W spektaklu Klaty wystąpi ok. czternastu aktorów, wśród nich prawdopodobnie Krzysztof Globisz, który trzydzieści lat temu grał na deskach Polskiego. Monika Strzępka i Paweł Demirski przygotują "Courtney Love", a Łukasz Twarkowski po "Farinellim" pracuje nad "Kliniken".

Performer Oskar Dawicki pokaże projekt - refleksję na temat współczesnych strategii estetycznych z recitalem fortepianowym Rolanda Zugzwanga i prezentacją zmysłu smaku. Societe Realistę, artyści z Francji i Węgier, wyrażą artystycznie wątpliwości, czy Unia jest rzeczywiście otwarta.

Włoch Massimo Furlan zaprezentuje show - konkurs Eurowizji z 1973 roku, obnażając słynny konkurs jednoczący Europę.

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
25 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...