Przenikanie się fikcji i rzeczywistości

"Narysować tożsamość" - Rutu Modan - TR Warszaw

W sobotę 24 maja w TR Warszawa odbędzie się spotkanie z Rutu Modan, ilustratorką i założycielką grupy komiksowej Actus Tragicus.

"Narysować tożsamość" - Rutu Modan i jej warszawski komiks w TR Warszawa

Wizyta izraelskiej artystki poświęcona jest jej warszawskiemu komiksowi zatytułowanemu "Zaduszki". Wydarzeniu towarzyszą również warsztaty komiksowe "Narracje-abstrakcje", oferujące możliwość eksperymentowania z formą rysunkowej narracji i przekraczania jej klasycznej formuły. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 12.00, natomiast spotkanie z Modan o godzinie 19.00.

Rutu Modan, jest izraelską scenarzystką, ilustratorką i artystką komiksu, założycielką grupy komiksowej Actus Tragicus. Jej najbardziej znane powieści rysunkowe to Rany Wylotowe (Exit Wounds, 2007) i Zaduszki (The Property, 2013). Sobotnie spotkanie w TR Warszawa (24 maja, g. 19.00) będzie poświęcone tej ostatniej książce, której akcja rozgrywa się współcześnie w Warszawie. To pełna nieoczekiwanych zwrotów i ciętego humoru opowieść o podróży z Izraela do Polski 90-letniej polskiej Żydówki Reginy Segal i jej wnuczki Miki. Jej celem jest odzyskanie utraconej podczas wojny rodzinnej kamienicy, ale w Warszawie okazuje się, że za sprawami majątkowymi kryje się ukrywany przez ponad 70 lat rodzinny sekret. Inspiracją dla książki były rodzinne historie autorki, której babcia pochodziła z Warszawy. Zaduszki to podróż do źródeł własnej tożsamości, a zarazem szczery i odważny obraz relacji polsko-żydowskich. Rutu Modan bez cenzury opisuje wzajemne stereotypy i uprzedzenia Polaków i Żydów. Jej książka przynosi zarazem ciekawy portret Warszawy, miasta nakładających się narracji historycznych.

Komiks Modan, zanurzony w mitologii i współczesnym życiu Warszawy, inspirowany autentycznymi historiami wpisuje się w dwa ważne dla TRu w tym sezonie tematy - przenikanie się fikcji i rzeczywistości oraz badanie najbliższego otoczenia społecznego i kulturowego. TR Warszawa wsparł hebrajskie wydanie "Zaduszek". Wizyta Rutu Modan w Warszawie jest możliwa dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Komiksowemu. Partnerem wydarzenia jest Festiwal Komiksowa Warszawa i wydawnictwo Kultura Gniewu.

Sobotni wieczór w TR Warszawa rozpocznie rozmowa z Rutu Modan, którą poprowadzi krytyk teatralny, Roman Pawłowski. W programie również pokaz materiałów filmowych, które posłużyły do stworzenia komiksu oraz czytanie fragmentów komiksu w wykonaniu Lecha Łotockiego, aktora TR Warszawa. Izraelska artystka podczas wizyty w teatrze wykona również na jednej ze ścian specjalnie zaprojektowaną pracę. Tego dnia odbędą się również warsztaty komiksowe "Narracje-abstrakcje", oferujące możliwość eksperymentowania z formą komiksowej narracji i przekraczania jej klasycznej formuły. Zajęcia, które poprowadzi Beata Sosnowska (Dream Team) skierowane są do osób pełnoletnich zainteresowanych przyglądaniem się wewnętrznym i zewnętrznym światom oraz wymyślaniem i opowiadaniem znalezionych tam historii. Warsztaty rozpoczną się na sali warsztatowej TR Warszawa o godzinie 12.00, natomiast spotkanie z artystką zaplanowane jest na godzinę 19.00.

24.sob/19.00
Spotkanie z Rutu Modan
Narysować tożsamość. Rutu Modan i jej warszawski komiks w TR Warszawa
Prowadzenia: Roman Pawłowski
Miejsce: sala warsztatowa TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8.
Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa.

24.sob./12.00
Warsztaty
Narracje-aberracje
Warsztaty towarzyszące spotkaniu z Rutu Modan
Prowadzenie: Beata Sosnowska/Dream Team
Czas trwania: 5 godzin (12:00 - 17:00)
Miejsce: sala warsztatowa TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8.

Aby wziąć udział w zajęciach należy wysłać e-mail na adres: comicderamteam@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy zapewniają materiały.

(-)
Materiał Teatru
21 maja 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...