Przenikanie się sztuk i prądów teatralnych

7. Międzynarodow Festiwal Teatralny "Interferencje" w Cluj w Rumunii

Tegoroczny festiwal organizowany jest on-line. Organizowany jest przez Teatr Węgierski w Cluj, w Rumunii, w czasie od 19 do 29 listopada 2020. Występuje 25 teatrów z całej Europy, a zaprezentowane zostaną 34 przedstawienia. Bardzo ciekawa jest sekcja przedstawień historycznych z okazji 30-lecia Unii Teatrów Europy.

Zobaczyć tam będzie można m.in. spektakle Giogio Strehlera, Lwa Dodina i Krystiana Lupy („Końcówka" Becketta" z Teatro de La Abadia w Madrycie z 2010 roku). Organizatorami są: Interferences International Theatre Festiwal, Kilozsvari Allami Magyar Szinhaz oraz Teatru Maghiar de Stat Cluj. W tym roku festiwal zatytułowany jest „Horyzonty" i poświęcony jest aktualnej sytuacji naszego kontynentu.

Szczegółowe informacje wraz z dokładnym programem festiwalu dostępne są na stronie internetowej:
http://www.interferences-huntheater.ro/2020/en/program/main-programme/.

Festiwal ma także, uaktualniany, swój profil na Facebooku, na którym zamieszczane są newsy. Profil prowadzi też streaming prezentowanych spektakli. Link do profilu:

https://www.facebook.com/events/357546881974577

W dniu 28 listopada 2020 roku o godzinie 18:00 Piotr Kondrat zaprezentuje swój spektakl
„Noc Szekspira" wg Williama Shakespeare'a. W roli ducha zobaczymy kota Pantani, a w pozostałych rolach Piotra Kondrata. Opiekę artystyczną sprawował Maciej Ferlak, a całość zmontował Bogdan Karczewski. Piotr Kondrat wykorzystał w spektaklu muzykę Louisa Armstronga, Barbry Streisand, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Włodzimierza Wysockiego i Krzysztofa Komedy. Spektakl został zrealizowany w dniach od 26 maja do 10 czerwca 2020 roku w Domu Kondratów w Ząbkach i w Teatrze Powszechnym w Radomiu. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty sztuk Williama Szekspira - Kupiec wenecki, Ryszard III, Burza, Jak wam się podoba, Sen nocy Letniej, Wieczór Trzech Króli i Hamlet.

Spektakl będzie dostępny na Facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/events/357546881974577

- Polecam wszystkim spektakle Giorgio Strehlera, Lwa Dodina i Silviu Purcarete. Ciekaw jestem też "Końcówki" Becketta z Madrytu w reżyserii Krystiana Lupy. Mój spektakl będzie po polsku z angielskimi napisami - mówi Piotr Kondrat. – Jest to festiwal szczególny. Jego tajemnica kryje się w nazwie. Interferencje to przenikanie się sztuk i prądów teatralnych w Europie, a także dróg, którymi zmierzamy do przyszłości.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
21 listopada 2020
Portrety
Piotr Kondrat

Książka tygodnia

Cicho, cichutko
Wydawnictwo Literackie
Ignacy Karpowicz

Trailer tygodnia

Pożegnania
Jerzy Has
Lucjan Kaszycki - wybitny kompozytor ...