Przerażająca aktualność

„Prawo wyboru" - reż. Piotr Kruszczyński - Teatr Nowy w Poznaniu i „Antygona. Edyp" - reż. Adam Nalepa - Teatr Collegium Nobilium.

24 listopada 2022 na platformie Dramox.pl odbędą się dwie premiery.

Obydwie produkcje łączy jedno – przerażająca wręcz aktualność. „Prawo wyboru" porusza temat niespotykany do tej pory w realizacjach scenicznych – spektakl jest bowiem poświęcony tematyce eutanazji i godnej śmierci, a przede wszystkim tytułowego prawa do wyboru. Szereg wypowiedzi bohaterów przedstawia różne punkty widzenia, z którymi można próbować się identyfikować, a z całą pewnością takie, które warto przemyśleć.

„Antygona. Edyp" jest natomiast nowoczesną interpretacją klasyki tragedii. Młodzi aktorzy-dyplomanci z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie przenoszą tebańską opowieść we współczesne czasy, pokazując jej uniwersalny charakter. To opowieść o polityce, pragnieniu władzy, a także prawdach o ludzkiej naturze, a nawet o jej najgorszych aspektach.

Prawo wyboru

Spektakl jest wyjątkową ilustracją dylematów moralnych, które dotykają niemal każdego człowieka. Widzowie wraz z Komisją Etyki będą szukali odpowiedzi na pytanie, czy naprawdę mają tytułowe prawo wyboru – prawo do podejmowania decyzji o własnym życiu i... śmierci. Kontrowersyjny temat eutanazji i samobójstwa wspomaganego został przedstawiony przez zespół teatru w formie wyjątkowego przesłuchania, które zamienia się momentami w debatę. Spektakl to popis świetnego aktorstwa na tle oszczędnej, ale wymownej scenografii, który otwiera utwór Przemysława Śledzia "Tempe zamarzanie".

Przekład Iwona Nowacka
Reżyseria Piotr Kruszczyński
Dramaturgia Michał Pabian
Scenografia, kostiumy, światła Mirek Kaczmarek
Muzyka Bartosz Chajdecki
Obsada: Aleksander Machalica, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk, Marta Herman

Antygona. Edyp

Spektakl jest wyjątkową adaptacją najsłynniejszych tragedii greckich Sofoklesa. Opowieść o dotkniętych klątwą Tebach oraz potomstwie Edypa została przeniesiona stylistycznie do współczesności. Młodzi aktorzy udowadniają, że dylematy, problemy i prawdy ludzkie, które były aktualne niemal 500 lat p.n.e. wcale nie straciły na sile. Wręcz przeciwnie. Thriller polityczny, który rozgrywa się na scenie jest przepełniony uniwersalnymi stwierdzeniami, które wybrzmiewają wyjątkowo mocno w ustach młodych ludzi.

Adaptacja i reżyseria Adam Nalepa
Autor tłumaczenia Antoni Libera
Dramaturgia Małgorzata Fijas
Kostiumy Agnieszka Kaczyńska
Obsada Jakub Mikołajczak, Krzysztof Żarowski, Adriana Malecka, Katarzyna Lis

Biblioteka Dramoxu www.dramox.tv powiększa się regularnie, dzięki czemu subskrybenci stale mają dostęp do nowości kulturalnych, nie tylko z całej Polski, ale i świata. Bez wychodzenia z domu mogą zapoznać się z propozycjami teatralnymi, które zachwycają, wzruszają, bawią i wzbudzają miłość do teatru.

Zapraszamy również na nasze media społecznościowe:
IG https://www.instagram.com/dramox_pl/
TWITTER https://twitter.com/dramox_pl
TIKTOK https://www.tiktok.com/@dramox_pl
YOUTUBE https://www.youtube.com/channel/UCplHmei47m3UO8GhXCilOQA
FACEBOOK https://www.facebook.com/dramoxpl/

 

Dominika Druch
Materiał organizatora
24 listopada 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia