Przerwane biografie pokoleniowe

"Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy" - reż. Wojciech Klemm - Teatr Żydowski

28 marca o godz. 22.30 w Teatrze Żydowskim odbędzie się premiera spektaklu "Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy" w reżyserii Wojciecha Klemma. To historia trojga młodych ludzi, którzy dowiedzieli się, że są Żydami i próbują na nowo zbudować swoją tożsamość. Wypowiadane podczas sesji terapeutycznych zdanie "Jestem Żydem" przepełnia ich lękiem.

Projekt "Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy" poświęcony jest zjawisku przerwanych biografii pokoleniowych, które utrudnia, a niekiedy uniemożliwia odtworzenie tożsamości kulturowej jednostki. Poszukiwania Autorów nie skupiają się wyłącznie na skomplikowanych kolejach historii, ale dotyczą takich problemów jak przemilczenie, tajemnica, wstyd, zakłamanie, dzięki czemu do tematu odnajdywania "żydowskiej prawdy o sobie" podchodzą od strony bardziej społecznej niż martyrologicznej.

Quasi-dokumentalna struktura dramaturgiczna tekstu przedstawia biografie "przemilczanych" tak, jakby każda z historii była schematem, sposobem na odcięcie się od przeszłości. Przeszłości naznaczonej przemocą, lękiem, zagubieniem. Mechanizmy zamazywania korzeni stają się w tekście fantazmatami, wokół których, jak wokół alternatywnej, skrzywdzonej i fałszywej biografii toczy się życie postaci zbiorowo nazywanych jako AŻP. Kolejne warstwy wykorzeniania i sprytnych przemilczeń, bełkotliwych wyjaśnień w strukturze tekstu doprowadzają do tego, że bohaterowie, żyjący w świecie tajemnicy i lęku o prawdziwej tożsamości, dyskutować mogą jedynie podczas terapeutycznego spotkania Anonimowych Żydów Polskich. Choć nieświadomi prawdy o przeszłości w dorosłym życiu obarczeni są traumami i obsesjami tych, którzy, niekiedy w dobrej wierze, starali się w ich biografiach "zafałszować" żydowską tożsamość. Pełni lęku, zawstydzeni ale i ciekawi siebie spotykają na tajnych sesjach, by nauczyć się opowiadać siebie.

Kolejne terminy spektakli: 21.04. oraz 12.05. o g. 19.00.

(-)
Materiał Teatru
28 marca 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...