Prześluga w Ateneum

"Ile żab waży księżyc" - reż. Przemysław Jaszczak - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Ostatnia realizacja Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w tym sezonie nosi intrygujący tytuł – „Ile żab waży księżyc". Reżyseruje Przemysław Jaszczak, scenografia jest dziełem Adriana Lewandowskiego, muzyka Kamila Koseckiego, a prapremierę sztuki Maliny Prześlugi – nagrodzonej za ten właśnie tekst w ubiegłorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu – zaplanowano na 18 maja.

 

Bohaterami kameralnej baśniowej przypowieści są Król – wyjątkowy narcyz i egoista – oraz samotny Chłopiec, pojawiający się trochę znikąd, wyraźnie pragnący bliskości. Chłopiec stara się zwrócić na siebie uwagę, zadając bardzo ważne z jego punktu widzenia, ale zupełnie abstrakcyjne dla dorosłego pytania (jak to zawarte w tytule); irytuje też Króla swoją dziecięcą bezpośredniością. Władca próbuje więc ignorować „intruza", a w końcu jakoś się go pozbyć...

Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do przemiany bohaterów, przy czym inicjację przechodzi paradoksalnie przede wszystkim Król, dojrzewając do dorosłości i dystansu w stosunku do własnej osoby. Odkrywając głęboko schowaną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka, który niesie ze sobą wolność, fantazję i ciekawość świata.

Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie.

W rolach głównych zobaczymy Mirosława Kotowicza (Król) i Michała Skibę (Chłopiec).

Warto dodać, że zaraz po premierze, w niedzielę 19 maja spektakl zagrany zostanie w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu ogólnopolskiej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy".

Renata Chudecka
Materiał Teatru
25 kwietnia 2019

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia