Przyjaciele zupełnie do siebie niepodobni

"Dziwna Para" - reż: Wojciech Adamczyk - Teatr Capitol, Warszawa

Opowieść o parze przyjaciół postanowiła przypomnieć w swoim teatrze Anna Gornostaj. Reżyserię powierzyła specjaliście od komedii Wojciechowi Adamczykowi. Bohaterami "Dziwnej pary" są dwaj kumple: Oskar Madison oraz Feliks Ungar. Z pozoru wszystko ich dzieli, łączy zaś jedynie zamiłowanie do pokera.

"Dziwna para", komedia Neila Simona, reż. Wojciech Adamczyk, wyk. Artur Barciś, Cezary Żak, Viola Arlak, Teatr Capitol, ul. Marszałkowska 115, bilety: 65 i 79 zł, rezerwacje: tel. 22 620 21 42, sobota (17.10) - niedziela (18.10), godz. 16. 

- Neil Simon wie o komedii wszystko! - powiedział przed laty Edward Dziewoński, reżyser polskiej premiery "The Odd Couple", która pod tytułem "Para nie para" odbyła się w 1972 roku w Teatrze Ludowym w Warszawie. 

Sztuka święciła triumfy na Broadwayu, ale w Polsce wystawiana była zaledwie trzy razy. Publiczność lepiej zna zapewne filmową wersję z Jackiem Lemmonem i Walterem Matthau w rolach głównych wyreżyserowaną w 1968 r. przez Gene Saksa. 

Opowieść o parze przyjaciół postanowiła przypomnieć w swoim teatrze Anna Gornostaj. Reżyserię powierzyła specjaliście od komedii Wojciechowi Adamczykowi. 

Bohaterami "Dziwnej pary" są dwaj kumple: Oskar Madison oraz Feliks Ungar. Z pozoru wszystko ich dzieli, łączy zaś jedynie zamiłowanie do pokera. 

Oskar jest 40-letnim rozwiedzionym sprawozdawcą sportowym. Ceni swoją niezależność, wolny czas chętnie spędza na zawieraniu nowych znajomości z kobietami lub w towarzystwie kumpli, szklaneczki alkoholu i cygara. Feliks jest jego całkowitym przeciwieństwem. Pracuje jako księgowy i jest wierny swojej żonie. Z obsesyjną dokładnością porządkuje wszystko wokół siebie. 

Przyjaźń mężczyzn zostanie wystawiona na próbę, gdy pewnego dnia Feliks po kłótni z żoną zamieszka u Oskara i zacznie wprowadzać w jego życie idealny ład... 

W rolach głównych zobaczymy Artura Barcisia i Cezarego Żaka. Na razie Teatr Capitol zaprasza na pokazy przedpremierowe. Oficjalną premierę zaplanowano na 16 listopada.


Zycie Warszawy
16 października 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia