Przyjedzie dyrektor literacki The Royal Court Theatre

1. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich

Chris Campbell, dyrektor literacki The Royal Court Theatre będzie gościem pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim, który odbędzie się w Teatrze Polskim w Poznaniu w dniach 2-5 czerwca.

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć pozycji w światowym teatrze współczesnym jaką zajmuje The Royal Court Theatre. W jednym ze swoich numerów, "The New York Times" nazwał go "najważniejszym współczesnym teatrem na świecie". Jak wszyscy dobrze wiemy, "New York Times" nigdy się nie myli.

Chris Campbell, od 2010 roku, nieprzerwanie czuwa nad doborem tekstów, które w Royal Court Theatre doczekają się swojej inscenizacji. Co roku otrzymuje ich prawie trzy tysiące. Co jest takiego wyjątkowego w działaniach londyńskiego teatru? "Współczesność i jeszcze raz współczesność" - Odpowiada Chris. "Tak naprawdę, to nie wiem, czy tekst, który wystawimy za 6 miesięcy jest już napisany, czy może dopiero się pisze" - dodaje.

Co robić będzie w Polsce? Weźmie udział w pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim.

Poprowadzi on, wraz z Jacques de Deckerem, sekretarzem Królewskiej Akademii Języka Francuskiego i Literatury Belgii, konferencję na temat tłumaczeń teatralnych i ich roli w promocji współczesnej dramaturgii. Chris od wielu lat tłumaczy na język angielski współczesnych dramaturgów francuskojęzycznych.

Poznański festiwal ma na celu promocję współczesnej dramaturgii francuskojęzycznej w Polsce i Europie Wschodniej i Centralnej. W trakcie festiwalu zobaczyć będzie można 6 współczesnych dramatów francuskich i belgijskich, przygotowanych przez zespoły teatralne z Ukrainy, Białorusi, Serbii, Rumuni, oraz Polski. Wszystkie spektakle prezentowane są w języku francuskim z polskimi napisami.

Chcecie spotkać się z Chrisem Campbellem? Przybądźcie do Teatru Polskiego w Poznaniu!

Więcej informacji na: www.drameducation.eu lub info.dramaducation@gmail.com

(-)
Materiał Teatru
18 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia