Przyjeżdża Mrożek. Tylko do Warszawy

autor od roku mieszkający we francuskiej Nicei, odwiedzi Polskę

Sławomir Mrożek, od roku mieszkający we francuskiej Nicei, odwiedzi Polskę. Przyjedzie 1 października, po raz pierwszy od chwili wyprowadzki, by spotkać się z czytelnikami w warszawskim Teatrze Współczesnym.

Program wieczoru otoczony jest tajemnicą, wiadomo tylko, że organizatorzy przygotowali dla gościa efektowną niespodziankę. 

Okazją do wizyty jest opublikowana właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego książka "Sławomir Mrożek - Adam Tarn. Listy 1963-1975", będąca m.in. zapisem pracy Mrożka nad "Tangiem", przy której pisarz korzystał z rad wybitnego krytyka. Mrożek opowie też o swoich, przygotowywanych do druku, dziennikach, które ukażą się w WL najprawdopodobniej pod koniec roku 2010. Gigantyczna ilość zapisków, gromadzonych przez pisarza między innymi na luźnych kartkach, ukaże się w dwóch tomach, obejmujących ponad 30 lat jego życia i pracy (od lat 60. do 90. XX wieku). To nie tylko kalendarium życia i twórczości Mrożka, zapis jego spotkań, wyjazdów, rozmów, a nawet codziennych czynności, ale również, a raczej przede wszystkim, dziennik intelektualny. Zdaniem tych, którzy mieli już w rękach te zapiski, dzieło rangi "Dzienników" Witolda Gombrowicza. 

Według oficjalnych informacji Sławomir Mrożek spędzi w Polsce tylko jeden dzień, właśnie w Warszawie, dokąd można dolecieć bezpośrednio z Nicei (niewykluczone jest jednak przedłużenie pobytu o część nieoficjalną). Przewidywane trudy dłuższej podróży sprawiły, że pisarz tym razem nie odwiedzi Krakowa.

(wjur)
Dziennik Polski
23 września 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...