Publiczność podzielona

"Bierzcie i jedzcie" - reż. Monika Strzępka - Teatr Rozrywki w Chorzowie

Prapremiera spektaklu muzycznego Pawła Demirskiego "Bierzcie i jedzcie" w reżyserii Moniki Strzępki odbyła się w sobotę wieczorem w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Spektakl podzielił publiczność - połowa widzów nagrodziła go owacją na stojąco.

Tym razem pracujący w duecie twórcy wzięli na warsztat jedzenie, które w naszej kulturze nierzadko jest opresją i obsesją. Akcja rozgrywa się w organizmie 47-letniego mężczyzny, który przeżywa poważny kryzys.

Bohaterami są m.in. jego serce, serotonina, kobieta - dieta, cholesterol, zdrowa żywność czy blaszka miażdżycowa. Rozmawiają i śpiewają m.in. o tym, jak proste było jedzenie w dzieciństwie potraw przygotowanych przez babcię i jak smakują dania przyrządzane z "bezsensownie drogiej" zdrowej żywności na strzeżonym "wegeosiedlu".

- Ten spektakl stawia pytania "ogólnocywilizacyjne": skąd człowiek współczesny czerpie wiedzę? Czy jego poglądy są "własne"?, czy może niezauważenie mu się je wszczepia? Co i dlaczego nazywa prawdą, a co kłamstwem? Czym jest nauka i czy można się powoływać na jej bezinteresowność skoro pieniędzmi na badania zarządzają korporacje? Motorem działań zaś jest owa powszechna moda na zdrowe jedzenie, diety i obsesje odchudzania - powiedział przed spektaklem Paweł Demirski.

Scenografię zaprojektował Michał Korchowiec. Szczególne wrażenie robiła specyficzna kurtyna na początku spektaklu przypominająca pośladki - aktorzy wyszli na scenę przez odbyt. Autorem muzyki jest Jan Suświłło, za choreografię odpowiada Cezary Tomaszewski.

Wystąpili m.in. Elżbieta Okupska, Dariusz Niebudek i Radomir Rospondek (wszyscy gościnnie), Alona Szostak i Izabella Malik oraz zespół wokalny, baletowy i orkiestra Teatru Rozrywki pod dyrekcją Jerzego Jarosika.

To już kolejny muzyczny spektakl Strzępki i Demirskiego na scenie Teatru Rozrywki. Dwa lata temu zrealizowali tam "Położnice szpitala św. Zofii".

Monika Strzępka studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała "Polaroidami" Marka Ravenhilla na Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie (2004). Od roku 2006 tworzy duet realizatorski wraz z Pawłem Demirskim i reżyseruje jego dramaty na scenach w całym kraju.

(-)
(PAP)
17 grudnia 2013
Portrety
Monika Strzępka

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...