Puccini zamilknie w Chinach

"Turandot" - reż: Paweł Passini - Teatr Centralny w Lublinie

Paweł Passini ostro reklamuje swój najnowszy spektakl. "Turnadot" to inspirowana "Nagim Lunchem" Williama Borroughsa wyprawa do Kraju Środka. Opera dla głuchych. Premiera w piątek.

Ostatnia, niedokończona opera Giaccomo Pucciniego ma być dla Pawła Passiniego punktem wyjścia do spektaklu, jak można się domyślać, o życiu i śmierci, wielkości i upadku, dramacie tworzenia, ale i o przeplataniu się życia i sztuki. Z zapowiedzi wynika, że "oprócz zimnej księżniczki Turandot na scenie pojawia się niewolnica Liu, oczywiście po to, żeby odebrać sobie życie. I oczywiście zaśpiewać. Na jej przedśmiertnej arii Puccini zatrzymuje się. Już nigdy nic więcej nie napisze. Obudzi się w Chinach, gdzie nie słychać jego muzyki, a językiem urzędowym jest język migowy. W królestwie Turandot okrucieństwo i czas liczy się inaczej. W krzyku torturowanych księżniczka i Puccini szukają formuły miłosnego akordu." Sam Passini opowiadał Gazecie: - Puccini pisał operę "Turandot" w momencie, gdy już wiedział, że umrze, że ściga się z czasem. Umierał na raka krtani, a więc jako człowiek milczący, a przecież miał zwyczaj, że pierwszy śpiewał partie oper i grał je na fortepianie. "Turandot" dzieje się w Chinach. Chiny są metafora świata, gdzie na to cierpienie - czy na tę muzykę - ludzie są głusi. Chiny są metaforą bezduszności. Nie słyszą tej muzyki, albo - są od niej wolni. Rys bezduszności jest wciąż w tej tandecie, która z Chin nas zalewa. Tak, jesteśmy bardzo wciąż przeciw Chinom jako krajowi, w którym cierpienia nie słychać. 

"Turandot" będzie premierą wspólną neTTheatre Passiniego i Grupy Coincidentia; scenariusza i reżyseria oraz muzyka - Pawła Passiniego, wizualizacje - Marii Porzyc, występują: Dagmara Sowa, Katarzyna Tadeusz, Iga Załęczna, Paweł Chomczyk, Mariusz Laskowski. Premiera 16 października o godz. 19 w sali Czarnej Centrum Kultury, Peowiaków 12, bilety: 10, 20 zł. Spektakl grany będzie również 17 i 18 października.

grj
Gazeta Wyborcza Lublin
14 października 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...