Puppenhaus. Kuracja z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020. Zostań w domu, nie wychodź z teatru!

"Puppenhaus. Kuracja" - reż. Jędrzej Piaskowski - TR Warszawa

W najbliższą sobotę, 23 maja 2020 roku o godzinie 20:00 z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 odbędzie się specjalny pokaz online (poprzez Facebook Live TR Warszawa i Vimeo) spektaklu "Puppenhaus. Kuracja" Magdy Fertacz w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku angielskim i polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020).

Specjalny pokaz rejestracji spektaklu "Puppenhaus. Kuracja" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, laureata nagrody Debiut TR 2015 odbywa się w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru!. Sobotnie wydarzenie realizowane jest w ramach Dnia Teatru Publicznego 2020, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

"Puppenhaus. Kuracja" jest próbą spojrzenia na problem zdrady i kolaboracji z perspektywy osobistej pamięci. Konstruując teatralną fantazję na temat wojennej historii, twórcy i twórczynie zadają pytania dotyczących stygmatyzacji, karania i oceny ludzi, którzy z różnych powodów podczas okupacji uciekali od heroizmu, obowiązku walki oraz poświęcenia życia dla ojczyzny: w jaki sposób konstruowana jest pamięć historyczna i moralna ocena postaw z przeszłości? Jakie są granice interpretacji i fantazjowania na temat historii, w którą wpisane są trauma i heroizm? Jak wyleczyć zbiorową pamięć?

Scenariusz przedstawienia inspirowany jest m. in. autentycznymi historiami Marii Malickiej (wybitnej przedwojennej aktorki, dla której zbudowano scenę przy Marszałkowskiej 8. Artystkę, oskarżoną o kolaborację z Niemcami podczas okupacji, po wojnie objęto zakazem występowania w Warszawie) oraz słynnej francuskiej aktorki Leonie Bathiat. Inspiracją były też historie działającego w budynku Teatru Rozmaitości (dzisiejszego TR Warszawa) Deutsches Filmtheater oraz mieszczącej się przed i w trakcie II wojny światowej w Alejach Jerozolimskich kawiarni Mon Café, będącej popularnym miejscem spotkań warszawskich homoseksualistów i homoseksualistek.
W spektaklu występują Sebastian Pawlak, Lech Łotocki, Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska.

23 maja około godziny 22:00 zapraszam na spotkanie z twórcami i twórczyniami przedstawienia (na Facebook Live TR Warszawa).
25 maja 2020 roku o godzinie 17:00 na Facebook Live TR Warszawa odbędą się Warsztaty Otwarte online dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na temat przedstawienia.

Kaja Stępkowska
Materiał nadesłany
22 maja 2020
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia