Quiz operowy i szycie maseczek

Baletowe pas, spotkanie z solistą, lekcja muzyki i koncerty

Opera Śląska w Bytomiu, od ponad miesiąca, jeszcze intensywniej działa w wirtualnej przestrzeni. Po cyklach #balletfit, #lekcjebaletowe - #tanczzopera, #operaslaskapoleca i #lekcjeorkiestrowe, ruszyła w czwartek 16 kwietnia z kolejnym edukacyjnym przekazem. To specjalny #quizoperowy.

Baletowe pas, spotkanie z solistą, lekcja muzyki i koncerty

Widzowie-internauci, którzy zaglądają na kanały społecznościowe, trzy razy w tygodniu ćwiczą baletowy fitness z solistką baletu Opery Śląskiej. Dwa razy w tygodniu, specjalnie dla najmłodszych przygotowywane są lekcje baletu i - również dwa razy w tygodniu - można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu znajomości instrumentów, którą dzielą się muzycy orkiestry. Codziennie soliści rekomendują transmisje spektakli operowych z najbardziej znanych scen świata, dzieląc się swoją wiedzą na temat literatury operowej. Tytuły polecają zarówno etatowi soliści Opery Śląskiej, jak i ci, którzy z nią współpracują - wśród nich Małgorzata Walewska czy Andrzej Lampert. Nie brakuje też minikoncertów

z udziałem artystów - chóru i orkiestry. Te propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem - w ciągu minionego miesiąca fanpage Opery Śląskiej polubiło około tysiąca nowych osób! O kilkaset procent zwiększyła się też liczba subskrybentów na kanale YouTube Opery Śląskiej.

Dzielą się wiedzą i szyją

Pomysłów na działania jest naprawdę sporo, a kolejny z nich to test wiedzy

o operze. Jak miał na imię smok z opery "Pierścień Nibelunga" Richarda Wagnera? Który instrument należy do grupy perkusyjnych i w jakim spektaklu baletowym spotkamy Kitri? To tylko przykładowe pytania, z odpowiedziami na które można zmierzyć się w nowym cyklu. W każdy wtorek i czwartek rano, na Facebooku i Instagramie, prezentowany jest quiz z wiedzy na temat opery, operetki i baletu. Pytania zostały przygotowane przez zespoły artystyczne, nadzorowane przez kierowników. Cel jest edukacyjny, ale forma ma być przyjemna, lekka i nie zabraknie w niej elementów humorystycznych. Stopień trudności oraz zakres pytań jest zróżnicowany.

Podczas gdy zespoły artystyczne pracują nad ofertą kulturalną, osoby

z pracowni krawieckiej postanowiły pomóc w inny sposób. I zadbać o personel medyczny, przygotowując maseczki ochronne dla Centrum Zdrowia w Mikołowie. Maseczki zostaną przekazane na ręce dyrektora szpitala

i rozdysponowane wśród pracowników. Pierwsze ochronne nakładki uszyte przez krawcową panią Ewę Kapias są już gotowe i wkrótce trafią do szpitala.

Zapraszamy na https://www.facebook.com/OperaSlaska/

Post z quizem : https://tiny.pl/7qzw3

#OperaBliskoCiebie #zostańwdomu #operaslaska #operaslaskapoleca #ŚląskiePoleca
#zostanwdomu #quizoperowy

Magdalena Nowacka-Goik
Materiały Opery Śląskiej
16 kwietnia 2020
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...