Radiowa dwójka zaprasza na premierę słuchowiska

"Edyta, Róża i Etty" - reż. Łukasz Lewandowski - Polskie Radio Dwójka

W najbliższą sobotę 3 lutego Program 2 Polskiego Radia wyemituje premierowo słuchowisko Wojciecha Chmielewskiego pt. „Edyta, Róża i Etty" w znakomitej obsadzie aktorskiej.

W najbliższą sobotę 3 lutego Program 2 Polskiego Radia wyemituje premierowo słuchowisko Wojciecha Chmielewskiego pt. „Edyta, Róża i Etty". W tej historii spotkania Etty Hillesum, żydowskiej wolontariuszki w obozie przejściowym w Westerbork z Edytą i Różą Stein, dwiema Żydówkami – zakonnicami karmelitankami wystąpili m.in. Angelika Kurowska, Dorota Landowska, Sławomira Łozińska i Andrzej Mastalerz. Początek o godz. 19.00.

Słuchowisko opowiada o losach Ester „Etty" Hillesum, która z własnego wyboru zatrudniła się w obozie w Westerbork, skąd wysyłano transporty holenderskich Żydów do Auschwitz. Mówiła, że musi zająć się kobietami i dziećmi, przygotować je, dodawać im otuchy, zaopiekować się nimi. Nie miała wątpliwości, że podzieli ich los, jednak chciała być świadkiem godności ludzkiego życia, przebaczenia i wiary w to, że swoje człowieczeństwo można ocalić w każdych okolicznościach.

Od 9 marca 1941 r. Etty prowadziła dziennik, w którym odtwarzała duchową drogę, jaką przebyła do 7 września 1943, dnia jej deportacji do Oświęcimia. Spotkanie z Edytą (Edith) Stein, późniejszą doktorem i świętą Kościoła katolickiego, wywarło na dużo młodszej Etty ogromne wrażenie.

Edyta i Róża (Rosa) Stein zostały zamordowane w Auschwitz 9 sierpnia 1942 r. Etty Hillesum zginęła w tym samym obozie 30 listopada 1943 r. O jej losach można przeczytać m.in. w książce „Przerwane życie: Pamiętnik Etty Hillesum 1941-1943".

(-)
Materiał TPR
1 lutego 2018

Książka tygodnia

Trailer tygodnia