Radni bronią teatru

apelujemy o przedłużenie umowy pracy dla Zbigniewa Brzozy

Nie służą dobrze rozwojowi ciągłe zmiany na stanowisku dyrektorskim, nie ułatwia to integracji zespołu i jego dobrej współpracy z dyrekcją. Jako Komisja Kultury RM przyjęliśmy stanowisko, w którym apelujemy do Pana o przedłużenie umowy pracy dla Zbigniewa Brzozy na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru Nowego na kolejne pięć lat. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi... Odwołując dyrektora Brzozę, wyrządzi Pan krzywdę instytucji kultury - Teatrowi Nowemu i sprawi Pan, ze placówka ta szybko nie podniesie się z upadku - Radni Rady Miejskiej w Łodzi Klub Platformy Obywatelskiej RP: Agnieszka Nowak, Bartosz Domaszewicz i Mateusz Walasek piszą w liście do redakcji Polski Dziennika Łódzkiego.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją, w jakiej znalazł się łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Po wygranym konkursie na dyrektora zarządza nim artystycznie od ok. roku dyrektor Zbigniew Brzoza. W ostatnim sezonie zaprezentował 7 premier i 3 koprodukcje, zorganizował 2 festiwale teatralne, był inicjatorem szeregu innych artystycznych przedsięwzięć (Kawiarnia Literacka, Centrum Edukacji Teatralnej), został zaproszony na liczne festiwale w Polsce, zdobył nagrody, wyróżnienia i entuzjastyczne recenzje. Ubiegłoroczny festiwal "Przyjaciele Nowego wychodzą na ulicę" stał się wydarzeniem, spektakle Teatru Katony okazały się czymś wielkim i niezapomnianym.

"Brygada szlifierza Karhana" została przez Tygodnik "Polityka" okrzyknięta jednym z 10 wydarzeń teatralnych minionego roku. W ostatnim sezonie, za dyrekcji Zbigniewa Brzozy teatr zaczął wreszcie wychodzić z marazmu i coś w nim drgnęło. A to przecież dopiero początek drogi nowego dyrektora. Z doniesień mediów wynika jednak, że ważą się losy dyrektora Brzozy. To nic oficjalnego, ale wszyscy wokół mówią, że umowa z Brzozą nie zostanie przedłużona... Na razie obowiązuje do końca grudnia bieżącego roku. Podziwiamy Zbigniewa Brzozę: pomimo braku perspektyw, pewności i stabilizacji zawodowej, w atmosferze wyjątkowo nieprzyjaznej i pełnej intryg, potrafi snuć plany na kolejny sezon, myśleć o przyszłości teatru. A przecież każdy z nas potrafi wyobrazić sobie jak trudno pracuje i tworzy się w takich warunkach. Dlaczego Pan, Panie Prezydencie, nie potrafi obdarzyć zaufaniem dyrektora Zbigniewa Brzozy, skoro uczyniło to tak wiele osób ze środowiska teatralnego i artystycznego w ogóle? Prawie tysiąc osób, nie tylko mieszkańców Łodzi, podpisało petycję popierająca Brzozę i jego dokonania. Kolejną korespondencję zredagowało ponad 20 dramatopisarzy, kierowników literackich i krytyków teatralnych (m.in. Piotr Gruszczyński, publicysta "Tygodnika Powszechnego" i "Dialogu", oraz znani młodzi autorzy sceniczni: Paweł Demirski, Magdalena Fertacz czy Maria Spiss). Wiele osób wyraziło swoje poparcie i podziw dla Zbigniewa Brzozy w kierowanych do Pana listach.

Jeśli zależy Panu, by teatr jako instytucja artystyczna się rozwijał, to należy dać mu niezależność i autonomię. A przede wszystkim poczucie pewności i stabilizacji.(...) Nie służą dobrze rozwojowi ciągłe zmiany na stanowisku dyrektorskim, nie ułatwia to integracji zespołu i jego dobrej współpracy z dyrekcją. Jako Komisja Kultury RM przyjęliśmy stanowisko, w którym apelujemy do Pana o przedłużenie umowy pracy dla Zbigniewa Brzozy na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru Nowego na kolejne pięć lat. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi... Odwołując dyrektora Brzozę, wyrządzi Pan krzywdę instytucji kultury - Teatrowi Nowemu i sprawi Pan, ze placówka ta szybko nie podniesie się z upadku.

Zbigniew Brzoza zawodowo sobie poradzi, znajdzie się wielu chętnych, którzy zechcą go zatrudnić. Ale Teatr Nowy, niegdyś chluba Łodzi znowu okryje się złą sławą. Cała Polska będzie o nim mówić. Ale nie takiego rozgłosu teatr, a wraz z nim nasze miasto, potrzebują. Po raz kolejny reputacja Łodzi jako świata teatralnego zostanie poważnie nadszarpnięta.

Czy nasze miasto potrzebuje takiej promocji?

Z wyrazami szacunku Radni Rady Miejskiej w Łodzi Klub Platformy Obywatelskiej RP Agnieszka Nowak Bartosz Domaszewicz Mateusz Walasek

Agnieszka Nowak Bartosz Domaszewicz Mateusz Walase
Polska Dziennik Łodzki
21 sierpnia 2009
Portrety
Zbigniew Brzoza

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia