Radość niepodległości

Dolnośląski Festiwal Teatrów Szkolnych

Wrocławski Teatr Lalek serdecznie zaprasza szkolne grupy teatralne z Dolnego Śląska do wzięcia udziału w III Dolnośląskim Festiwalu Teatrów Szkolnych. Uroczysty finał nastąpi w dniach 11-13 listopada 2011. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 października 2011.

Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu jest  „Radość niepodległości”. Hasło to ma bezpośredni związek z obchodzonym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości; nie oczekujemy jednak bynajmniej historycznych przedstawień związanych fabularnie z dziejami walki o wolność. Czekamy na sztuki współczesne, opowiadające o życiu w niepodległym kraju, związanych z tym radościach i problemach. Chcemy się dowiedzieć, co dla dzisiejszej młodzieży oznacza niepodległość tu i teraz, w Polsce roku 2011.

Festiwal Teatrów Szkolnych jest projektem cyklicznym. W roku 2009 Dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, Roberto Skolmowski, zachęcony rozmachem edycji wrocławskiej, postanowił zorganizować festiwal w jeszcze szerszym zakresie – dla szkół Dolnego Śląska – łącząc go dodatkowo z obchodami Roku Juliusza Słowackiego. W listopadzie 2009 odbyła się pierwsza dolnośląska edycja festiwalu, zorganizowana pod hasłem „Juliusz Słowacki” i honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. W roku następnym festiwal odbył się pod hasłem „Fryderyk Szopen”.


Wrocławski Teatr Lalek planuje w tym roku wyjątkowy trzydniowy finał (podczas tzw. długiego weekendu po Narodowym Święcie Niepodległości), połączony z warsztatami teatralnymi dla grup zakwalifikowanych do finału. Uczestnicy wezmą również udział w miejskiej Radosnej Paradzie Niepodległości.

Regulamin Festiwalu:

I. Cele spotkań teatrów szkolnych:
1. Prezentacja dorobku artystycznego szkolnych zespołów teatralnych.
2. Inspiracja i poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu.
3. Kształtowanie zainteresowań dzieci i młodzieży.
4. Zachęcenie twórczych nauczycieli do pracy metodami teatralnymi.

II. Organizator FTS:
Wrocławski Teatr Lalek

Adres nadsyłanych zgłoszeń:
Katarzyna Krajewska
Wrocławski Teatr Lalek
pl. Teatralny 4
50-051 Wrocław
z dopiskiem „Festiwal Teatrów Szkolnych”

Dodatkowe informacje - Katarzyna Krajewska: katarzyna.krajewska@teatrlalek.wroclaw.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. (71) 335 49 06-08

III. Założenia programowo-organizacyjne:

1. Finał tegorocznej edycji festiwalu zaplanowany jest na 11-13 listopada 2011 r.

2. W Festiwalu mogą wziąć udział zespoły dziecięce szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

3. Etapy działań organizacyjnych
a) Pierwszym etapem działań organizacyjnych będzie rozesłanie do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zaproszeń do wzięcia udziału w festiwalu.
Termin nadsyłania zgłoszeń wyznaczono na 11 października 2011 r.
Poza nadesłanym na adres Teatru formalnym zgłoszeniem teatr szkolny chcący wziąć udział w festiwalu zobowiązany jest przesłać ostateczną wersję scenariusza zgłaszanego spektaklu.

b) Jury po obejrzeniu nadesłanych materiałów wyłoni maksymalnie po dziesięć najlepszych teatrów w każdej kategorii.
Kategorie: 1. Szkoły podstawowe 2. Szkoły gimnazjalne 3. Szkoły ponadgimnazjalne.

c) Wybrane przez Jury zespoły zostaną pisemnie zaproszone na listopadowy finał, gdzie będą walczyć o Grand Prix festiwalu.

Ubiegłoroczny skład Jury:
prof. Janusz Degler – Przewodniczący, prof. Marek Dyżewski, prof. Jacek Radomski, Zbigniew Szymczyk, Beata Maciejewska, Ryszard Klimczak, Joanna Gdowska

4) Wymogi formalne
Spektakl nie powinien być dłuższy niż 20 min. – dotyczy to przedstawień we wszystkich trzech kategoriach.

Tegoroczna edycja festiwalu jest organizowana pod hasłem „Radość niepodległości”.

Hasło to ma bezpośredni związek z obchodzonym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości; nie oczekujemy jednak bynajmniej spektakli związanych fabularnie z dziejami walk o odzyskanie niepodległości, historycznych przedstawień upamiętniających rok 1918. Wręcz przeciwnie – czekamy na sztuki współczesne, opowiadające o życiu w niepodległym kraju, związanych z tym radościach i problemach. Chcemy się dowiedzieć, co dla dzisiejszej młodzieży oznacza niepodległość tu i teraz, w Polsce roku 2011.


Wrocławski Teatr Lalek pokryje koszty organizacji festiwalu ze środków własnych, użyczy również sal teatralnych, sprzętu oświetleniowego i nagłośnieniowego oraz swojego zespołu technicznego do realizacji przedstawień, a także zapewni festiwalowi promocję medialną. W przypadku wymagań przekraczających możliwości techniczne Teatru, zespół teatralny jest zobowiązany do dostosowania swoich wymagań do warunków organizatora.

Nagrodami przyznawanymi szkołom reprezentowanym przez zwycięskie teatry będzie wysokiej klasy sprzęt multimedialny. Jury zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy do pobrania

oprac. mo
Materiały Teatru
28 września 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...