Radzą, jak zostać aktorem

bezpłatnie pomagają przygotować się do egzaminów wstępnych

- Przygotowałam "Walc" Miłosza, wiersz Szymborskiej i tekst Słowackiego - mówi Natalia Ciesielczuk z Hrubieszowa. - Chcę się dowiedzieć, co zmienić w interpretacji albo czy w ogóle zmienić teksty.

Natalia, wraz z kilkoma innymi osobami, przyszła w sobotę na konsultacje dla kandydatów na aktorów. Wykładowcy Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki co tydzień bezpłatnie pomagają przygotować się do egzaminów wstępnych.

- To są rozmowy. Staramy się młodym ludziom pokazać, że egzamin będzie polegał na pokonaniu konkurencji - wyjaśnia prowadzący konsultacje Piotr Krukowski, na co dzień aktor łódzkiego Teatru im. Jaracza. - Teraz jest kilka osób, ale na egzaminie będzie kilkaset.

Szymon Gogler z Rajczy koło Żywca od dziecka interesuje się teatrem. Do Łodzi przyjechał, żeby podszkolić swój ruch sceniczny.

- Od początku gimnazjum występuję w lokalnym teatrzyku, ale chciałbym się upewnić, że nadaję się do tego zawodu - wyjaśnia.

- Na pewno na tym etapie przygotowań do egzaminów nikomu nie mogę odebrać nadziei - uważa Piotr Krukowski. - Każdy ma prawo podejść do egzaminu. W sobotę na konsultacje przyszła też łodzianka Joanna Matysiak z interpretacją "Romantyczności" Mickiewicza. Chciała dowiedzieć się, jak przekonać do siebie egzaminatorów.

- Musimy pamiętać, że ten zawód składa się z samych egzaminów - przestrzega Krukowski. - Egzaminem dla aktora jest każda premiera i każdy występ.

Adam Kuźmicki
Polska Dziennik Łodzki
16 marca 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia