Radzą, jak zostać aktorem

bezpłatnie pomagają przygotować się do egzaminów wstępnych

- Przygotowałam "Walc" Miłosza, wiersz Szymborskiej i tekst Słowackiego - mówi Natalia Ciesielczuk z Hrubieszowa. - Chcę się dowiedzieć, co zmienić w interpretacji albo czy w ogóle zmienić teksty.

Natalia, wraz z kilkoma innymi osobami, przyszła w sobotę na konsultacje dla kandydatów na aktorów. Wykładowcy Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki co tydzień bezpłatnie pomagają przygotować się do egzaminów wstępnych.

- To są rozmowy. Staramy się młodym ludziom pokazać, że egzamin będzie polegał na pokonaniu konkurencji - wyjaśnia prowadzący konsultacje Piotr Krukowski, na co dzień aktor łódzkiego Teatru im. Jaracza. - Teraz jest kilka osób, ale na egzaminie będzie kilkaset.

Szymon Gogler z Rajczy koło Żywca od dziecka interesuje się teatrem. Do Łodzi przyjechał, żeby podszkolić swój ruch sceniczny.

- Od początku gimnazjum występuję w lokalnym teatrzyku, ale chciałbym się upewnić, że nadaję się do tego zawodu - wyjaśnia.

- Na pewno na tym etapie przygotowań do egzaminów nikomu nie mogę odebrać nadziei - uważa Piotr Krukowski. - Każdy ma prawo podejść do egzaminu. W sobotę na konsultacje przyszła też łodzianka Joanna Matysiak z interpretacją "Romantyczności" Mickiewicza. Chciała dowiedzieć się, jak przekonać do siebie egzaminatorów.

- Musimy pamiętać, że ten zawód składa się z samych egzaminów - przestrzega Krukowski. - Egzaminem dla aktora jest każda premiera i każdy występ.

Adam Kuźmicki
Polska Dziennik Łodzki
16 marca 2009

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia