„Rajcula warzy” we Wrocławiu

monodram będzie grany na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora

Jednym z nich jest monodram Joanny Wawrzyńskiej w reżyserii i autorstwa Aliny Moś-Kerger "Rajcula warzy", którego premiera odbyła się 11 lipca 2014 na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego.

Monodram „Rajcula warzy" to siedem tradycyjnych śląskich dań i siedem zasłyszanych w śląskich kuchniach historii, czyli monolog młodej Górnoślązaczki, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila „łosprowianiem". Sztuka jest inscenizacją tekstu Aliny Moś-Kerger, wyróżnionego w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku w 2013 roku i pierwszą w historii tego konkursu realizacją sceniczną autorskiego tekstu w gwarze śląskiej w profesjonalnym teatrze. Tytułową rajculę gra Joanna Wawrzyńska, aktorka współpracująca m.in. z teatrami Śląskim i Żelaznym w Katowicach, scenografię przygotowała Paulina Biskup. Spektakl wyprodukowano dzięki wsparciu finansowemu IKK Miasto Ogrodów. Prapremierowy pokaz "Rajculi..." odbył się 11 lipca 2014, kolejny - 26 lipca 2014. Oba w ramach imprezy Lato w Malarni w Teatrze Śląskim, gdzie zgromadziły nadkomplet widzów, a bilety na nie rozeszły się już w przedsprzedaży.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie. Jest więc trema, ale mobilizująca - mówi o udziale w OFTJA Joanna Wawrzyńska.

I nie ma w tym krztyny przesady: Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora to najstarszy festiwal monodramu na świecie, organizowany we Wrocławiu od 1966 roku, od 2000 roku jest festiwalem międzynarodowym. W ramach Spotkań z Teatrem Jednego Aktora, prócz WROSTJA odbywa się Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, konkurs głównie dla młodych polskich aktorów. Podczas Festiwalu prezentowane są spektakle, które zostały zrealizowane w Polsce w ostatnim sezonie teatralnym. Nagrodzone przez jury spektakle są każdego roku przez organizatorów OFTJA polecane uwadze instytucji kultury, agencji artystycznych w całym kraju oraz dyrektorom międzynarodowych Festiwali Teatrów Jednego Aktora.

- Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, że rada artystyczna doceniła nasz spektakl i rolę Asi. Mam nadzieję, że festiwalowe jury również będzie nam przychylne – mówi autorka spektaklu, Alina Moś-Kerger.

To nie pierwsze wyróżnienie, które spotyka aktorów pracujących z reżyserką. W sierpniu Agnieszka Wajs odebrała nagrodę aktorską za tytułową rolę w przedstawieniu „Karin Stanek" Młodej Sceny Teatru Korez w konkursie "Letniej Sceny" Domu Literatury w Łodzi, a Bartosz Bandura został okrzyknięty Nadzieją przez Jacka Sieradzkiego, który w Subiektywnym spisie aktorów teatralnych wychwala jego rolę w "Onym" zrealizowanym przez Alinę Moś-Kerger w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (spektakl trafił w tym roku do finału 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej).

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora odbędzie się w dniach 19-20 października 2014. Joanna Wawrzyńska zmierzy się na scenie m.in. z uznanymi i nagradzanymi spektaklami, np. z monodramem Agnieszki Przepiórskiej "Tato nie wraca" w reż. Piotra Ratajczaka, Joanny Gonschorek "Świństwo" w reż. Anity Poddębniak czy Agnieszki Michalskiej "Ślad" w reż. Marii Seweryn.

(-)
Materiał Teatru
15 września 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia