(Re)forma wyobraźni

5. Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy to wydarzenie, w którym sztuka dramatu łączy się z cyrkiem i tańcem, przeplata z multimediami i przeobraża w teatr lalek, masek i cieni. Tutaj aktorzy łamią prawa fizyki, a wyobraźnia nie zna granic.

Między 15 a 23 lutego zobaczymy spektakle znane na całym świecie, najważniejsze premiery ostatniego roku, sławnych twórców i zaskakujące czy wręcz spektakularne rozwiązania sceniczne. Zaprezentują się teatry m.in. z Francji, Holandii, Grecji i Finlandii. "Większość z występujących zespołów będzie w Polsce po raz pierwszy i prawie wszystkie przywiozą do Krakowa widowiska, które będą polskimi premierami" - zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu Adolf Weltschek. A zobaczymy spektakle

...wstrząsające

Niewątpliwie najbardziej zjawiskowym wydarzeniem podczas festiwalu będzie "Requiem pour L.", brawurowe dzieło kompozytora Fabrizia Cassola i reżysera Alaina Platela, którzy śmiało mierzą się z tabu śmierci. Kanwą spektaklu stała się najsłynniejsza msza żałobna - Requiem Mozarta - w której tematy i harmonie czternastu muzyków wprzęgło inne gatunki muzyczne: jazz, fado a nawet muzykę afrykańską. Widzów czeka prawdziwe katharsis!

O ludzkim lęku i wyobcowaniu we współczesnym świecie opowiedzą artyści z teatru Gecko w spektaklu Instytut, którego kafkowska atmosfera opresji jednocześnie przeraża i urzeka. Niepokojące, przepełnione mrocznym humorem "Odejście" zaprezentuje natomiast WHS, fińska grupa cyrkowa, która w swym spektaklu łączy teatr ruchu z projekcjami wideo i XIX-wiecznymi technikami iluzji scenicznej.

...fascynujące

Silną reprezentację będą mieć teatry lalkowe. Merlin Puppet Theatre z Aten zaprezentuje pełne grozy i tajemnicy "Domy Klaunów". Sofie Krog Teater pokaże przedstawienie "Circus Funestus" - zachwycającą komedię miłosną o uroczej słonicy i zakochanym w niej panu pchle. Z kolei Wiktor Antonow - znany marionetkarz z Petersburga - zaprosi widzów na unikalny spektakl Cyrk na sznurkach, w którym daje popis swych imponujących umiejętności animacyjnych.

...poruszające

Podczas festiwalu nie zabraknie spektakli z nurtu teatru tańca i ruchu. Zobaczymy przepełnione namiętnością love story "Spotkanie z tobą było moim przeznaczeniem" w wykonaniu ikon francuskiego tańca i choreografii Marie-Claude Pietragalli i Juliena Derouaulta - pary również w życiu prywatnym. National Dance Company Wales zaprezentuje dwie jednoaktówki: "Folk, czyli obraz życia odwróconego do góry nogami", oraz "Atala" ukazujący radośnie zaraźliwy taniec zrodzony w ciepłym śródziemnomorskim klimacie. Widzów rozpali również występ Patricii Guerrero - mistrzyni flamenco rodem z Granady - w pełnej hiszpańskiego temperamentu "Katedrze".

...inspirujące

Kino w teatrze? Ależ tak! Jakop Ahlbom sięga po język filmu, tym razem przenosząc na teatralną scenę magię kina niemego. "Lebensraum" to przedstawienie inspirowane twórczością Bustera Keatona, pioniera komedii slapstikowej. Co się stanie, gdy dwóch mieszkających razem w niewielkiej kawalerce wynalazców stworzy... mechaniczną sprzątaczkę łudząco przypominającą żywą kobietę? Przekonajcie się sami!

Filmowe środki wyrazu wykorzystuje również belgijski kolektyw teatralny Toneelhuis/FC Bergman. W pozbawionym słów niepokojącym "300 el x 50 el x 30 el" jego artyści ukażą nam życie mieszkańców pewnej wioski ogarniętych lękiem przed zbliżającą się katastrofą, a wszystko to przy pomocy kamery, która na żywo rejestruje dla widzów wszystko, co rozgrywa się na scenie, wnikając w intymne szczegóły życia osobliwych bohaterów spektaklu.

Prawdziwym crme de la crme będzie występ szwajcarskiego zespołu artystów-akrobatów, którym przewodzi charyzmatyczny Daniele Finzi Pasca - twórca sukcesów Cirque du Soleil i Cirque Éloize, a także spektakularnych ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich. "Donka - list do Czechowa" to sztuka z pogranicza teatru tańca, cyrku, muzyki i śpiewu, w której poetyckie obrazy składają się na kalejdoskop marzeń sennych. Spektakl, który jest hołdem dla pisarza Antoniego Czechowa, niestety dawno się wyprzedał - pozostaje mieć tylko nadzieję, że Compagna Finzi Pasca wróci do Krakowa za dwa lata!

___

"Nasz festiwal to wydarzenie unikalne, które pokazuje panujące trendy w teatrze formy, a jednocześnie stanowi kontynuację tradycji polskiego teatru plastycznego i twórczości artystów takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna" - mówi Adolf Weltschek. Na przekór panującym modom Materia Prima chce przywracać estetyczny ład i pokazywać w teatrze piękno w najczystszej postaci. A nam pozostaje chłonąć je wszystkimi zmysłami!

(-)
Karnet Kraków
16 lutego 2019

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...