"Re-wolt" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej

Premiera warszawskiego Instytutu Teatralnego

Re-wolt to projekt, którego celem jest eksploracja mniej znanych i lubianych zakamarków miejskiej przestrzeni i zbiorowej pamięci. Twórcy zajmują się wyjątkowo nieheroicznym odcinkiem polskiej historii, przywołując opowieści robotnic ze zburzonych Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg, mieszczących się niegdyś na warszawskiej Woli.

Spektakl o jednym z największych zakładów pracy okresu PRL kreuje melancholijną przestrzeń miasta, którego tkanka podlega nieustannym przekształceniom historycznym. Kolejne poziomy pamięci zanikają pod naporem mitotwórczej polityki i późnokapitalistycznych zabiegów gentryfikacyjnych. Twórcy podejmują próbę połączenia nigdy nienapisanej historii pracy z fragmentami opowieści o zaginionym ciele fabrycznej patronki – Róży Luksemburg.

Prapremiera przedstawienia odbędzie się 26 października 2012  w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, w ramach All About Freedom Festival

Warszawska premiera: 30 i 31 października o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1).

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
25 października 2012

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...