"Re-wolt" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej

Premiera warszawskiego Instytutu Teatralnego

Re-wolt to projekt, którego celem jest eksploracja mniej znanych i lubianych zakamarków miejskiej przestrzeni i zbiorowej pamięci. Twórcy zajmują się wyjątkowo nieheroicznym odcinkiem polskiej historii, przywołując opowieści robotnic ze zburzonych Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg, mieszczących się niegdyś na warszawskiej Woli.

Spektakl o jednym z największych zakładów pracy okresu PRL kreuje melancholijną przestrzeń miasta, którego tkanka podlega nieustannym przekształceniom historycznym. Kolejne poziomy pamięci zanikają pod naporem mitotwórczej polityki i późnokapitalistycznych zabiegów gentryfikacyjnych. Twórcy podejmują próbę połączenia nigdy nienapisanej historii pracy z fragmentami opowieści o zaginionym ciele fabrycznej patronki – Róży Luksemburg.

Prapremiera przedstawienia odbędzie się 26 października 2012  w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, w ramach All About Freedom Festival

Warszawska premiera: 30 i 31 października o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1).

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
25 października 2012

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...