Refleksja nad przemijaniem w Operze Krakowskiej

"Requiem" - reż. /kier. artystyczne: Laco Adamik, Barbara Kędziersk - Opera Krakowska w Krakowie

Opera Krakowska przygotowała specjalną propozycję dla wszystkich, którzy chcą przeżyć nadchodzące święta w atmosferze zadumy i refleksji nad przemijaniem. 3 listopada w niedzielę po Wszystkich Świętych zapraszamy na "Requiem" G. Verdiego.

Wystąpią soliści: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Rehlis, Tomasz Kuk i Volodymyr Pankiv. Orkiestrę i Chór Opery Krakowskiej poprowadzi znany dyrygent Warcisław Kunc. "Messa da Requiem" od lat cieszy się dużą popularnością i gości na scenach całego świata.

O utworze tym pisano:

"(...) skrywane uczucia znajdują w tej muzyce niezwykle silny wyraz i są żywo skontrastowane. Sąsiadują ze sobą wiara i strach, bunt i rezygnacja, cierpienie i miłosierdzie."(P. Nędzyński)

"Utwór stanowi syntezę włoskiego stylu operowego i muzyki religijnej. Przy tym jest requiem na wskroś romantycznym, co wyraża się zróżnicowaniem formy i skrajnymi kontrastami - od modlitewnego skupienia po brzmienie gwałtowne, o dramatycznej ekspresji."(B. Pociej)

i o krakowskiej realizacji:

"Chóry brzmiały doskonale, dyrygent wnikliwie odczytywał partyturę. Gdy dodamy do tych opinii wyrównany i świetny zespół solistów, możemy uznać wykonanie to za harmonijne i wzruszające (...)."(J. Chodorowski)

(-)
Materiał Opery
3 listopada 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia