Refleksja nad życiem

"La Rondine" - reż. Bruno Berger-Gorski - Opera Śląska w Bytomiu

29 maja w Operze Śląskiej odbędzie się premiera międzynarodowej koprodukcji „La Rondine – Jaskółki" Giacomo Pucciniego. Łukasz Goik, dyrektor bytomskiego teatru, podkreśla, że to niezwykłe wydarzenie, bowiem tytuł ten po raz pierwszy będzie wykonywany w Operze Śląskiej.

Spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku. Przedstawienie reżyserował Bruno Berger-Gorski i on także będzie czuwał nad całokształtem bytomskiego widowiska. Jego myślą przewodnią jest oddanie znaczenia prawdziwej miłości, które tak silnie jest eksplorowane przez Pucciniego w dwóch ostatnich dziełach („Turandot" i „La Rondine").

Berger-Gorski nie analizuje tylko treści „Jaskółki", skupia się także nad historią utworu i  biografią kompozytora: „Puccini zmieniał tę operę trzy razy, jednak nie udało mu się znaleźć odpowiedniego opisu MIŁOŚCI. Zgaduję, że z podobną rozterką mógł mierzyć się w życiu prywatnym. (...) „La Rondine" jest zatem refleksją nad życiem jednego z najważniejszych kompozytorów początku XX wieku szukającego odpowiedzi na pytanie o istotę miłości. Odpowiedzi tej udziela sama muzyka na końcu tego wspaniałego arcydzieła".

„Jaskółka" jest historią kurtyzany, która po spotkaniu młodego i nieświadomego studenta Ruggera ucieka od wygodnego życia, swojej „złotej paryskiej klatki", by odnaleźć prawdziwe uczucie. W bytomskiej realizacji przenosimy historię „La Rondine" do czasów Grace Kelly. Akcja pierwszego aktu odbywa się w luksusowym hotelu, gdzie stoi fortepian, metafora sztuki i uczuć. Każdy z bohaterów opery jest w jakiś sposób związany z artystycznym życiem Paryża.

Operę tę cechuje nie tylko wielowymiarowa historia, ale także doskonała muzyka w późnym, dojrzałym stylu kompozytorskim. Warto także podkreślić, że w Operze Śląskiej kompozycja wybrzmi ze znakomitą obsadą: w główne role wcielają się m.in. Iwona Sobotka, Katarzyna Mackiewicz i Andrzej Lampert.

Spektakle odbędą się na żywo w Operze Śląskiej w Bytomiu w dniach 29, 30 maja oraz 5, 6, 12, 13 a także 15 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Klaudia Dzwonek-Basiura
Materiał Opery Śląskiej
25 maja 2021

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

WIELKIE GORĄCE SZYBKIE...
Zapowiedź reżysera.
W jaki sposób powstał wszechświat i c...