Regaty z teatrem

"Dobry wieczór Fogg" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Współczesny w Szczecinie

Bohaterem widowiska, wystawianego na najmniejszej scenie TW - w Teatrze Małym na deptaku Bogusława, jest Mieczysław Fogg, jedna z największych legend polskiej estrady.

Jego kariera trwała kilka dziesięcioleci. Zaczynał w latach 30., w kabarecie Qui Pro Quo. W czasie wojny śpiewał w szpitalach, schronach i na barykadach, brał też udział w powstaniu warszawskim. Po 1945 roku prowadził kawiarnię, występował z recitalami na wszystkich kontynentach, a publiczność darzyła go prawdziwym uwielbieniem. Nagrał niemal 2,5 tys. piosenek, z czego olbrzymia większość stała się przebojami. Spektakl, w reżyserii Arkadiusza Buszki, przypomina 17 utworów z repertuaru Fogga. Wykonuje je czwórka aktorów: Iwona Kowalska, Grażyna Madej, Maciej Litkowski i Wiesław Orłowski. Piosenki przeplatane są opowieścią (snutą głosem Mariana Dworakowskiego) o karierze artysty, w tym - o jej szczecińskich wątkach. A tych, zarówno artystycznych, jak i prywatnych, było całkiem sporo.

Swoją obecność na spektaklu granym 3 sierpnia zapowiedział Michał Fogg, prawnuk piosenkarza, który przyjedzie na spektakl razem z Wojciechem Dąbrowskim - dyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Warszawie. Wiadomo już, że obaj panowie ogłoszą nominację szczecińskiego przedstawienia do nagrody Złotego Liścia Retro przyznawanej jesienią w trakcie festiwalu.

(-)
Kurier Szczeciński
30 lipca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...