Rejsy Odrzańskie, czyli teatralne zwiedzanie miasta ze statku

wynik współpracy gazety i teatru

Najpierw poznamy historie związane z najpiękniejszymi zakątkami Ostrowa Tumskiego. Potem napadną na nas odrzańscy piraci. A jeśli zdołamy z tej napaści wyjść cało, zgłębimy tajemnice wrocławskiego nadbrzeża. I spotkamy się z psotnymi lemurami

Od czwartku Polska-Gazeta Wrocławska razem z Wrocławskim Teatrem Lalek zaprasza na Rejsy Odrzańskie. Codziennie przez dwa tygodnie od godz. 10.30 będzie można poznawać Wrocław z nieco innej niż dotychczas perspektywy.

- Mieszkamy w przepięknym mieście o wyjątkowym klimacie, który tworzą także Odra, kanały i trasy żeglowne. Kiedy po raz pierwszy wynająłem motorówkę i zobaczyłem Wrocław od strony Odry, okazało się, że jest jeszcze piękniejszy, niż myślałem. Stąd pomysł na teatralne zwiedzanie miasta ze statku - wyjaśnia Roberto Skolmowski, dyrektor naczelny i artystyczny teatru.

Poranek zacznie się jednak nie od rejsu, a od spotkania koło Mostka Zakochanych z bohaterami mobilnego widowiska Spacerownik z Bajkobusem. Legendy Ostrowa Tumskiego. Beata Maciejewska - historyk, i dziennikarka Gazety Wyborczej Wrocław opowie m.in. o tym, dlaczego krasnal, który klęczy bez butów nad brzegiem Odry, jest czyściochem, a róże w ogrodach biskupich za budynkiem Papieskiego Wydziału Teologicznego mają tajemniczą moc.

Zwiedzanie urozmaicą małe formy teatralne z lalkami w roli głównej. Kolejny punkt programu to już rejs. Roberto Skolmowski: - To nie będzie zwykła wycieczka. Uczestnicy wycieczki posłuchają opowieści o tym, co zdarzyło się kiedyś na nadbrzeżu. A ilustrować te historie będą minispektakle grane na brzegach Odry. Uczestnicy rejsu staną też oko w oko z piratami. Potem statek zatrzyma się na przystani obok ogrodu zoologicznego i podróżni zwiedzą wrocławskie zoo.
Będzie też specjalny kurs przeznaczony dla nieco starszej załogi - 21 sierpnia od godz. 21 statek wypłynie w nocny rejs z opowieścią o Wrocławiu przygotowaną przez Beatę Maciejewską. Z pokładu będzie można podziwiać oświetlone budynki. Jakie? - To na razie niespodzianka - uśmiecha się tajemniczo dyrektor. W finale rejsu zabrzmi chopinowski koncert Fortepiany na Odrze zagrany na trzech instrumentach pływających na... pontonach.

Bilety na wszystkie rejsy (uprawniają też do obejrzenia Spacerownika... i wstępu do zoo) kosztują 30 zł.

Marta Wróbel
Gazeta Wrocławska
11 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...