Rekolekcje Teatralne

Teatralne Rekolekcje we Wrocławskim Teatrze Lalek

Zbliża się czas rekolekcji wielkopostnych w szkołach, co związane jest z jednej strony z przerwą w zajęciach dydaktycznych, a z drugiej - z koniecznością zorganizowania uczniom spotkań z duszpasterzami.

Rekolekcje Teatralne to propozycja dla młodzieży, która chce w wyjątkowy sposób przeżyć tegoroczne rekolekcje wielkopostne.

Rekolekcje obejmują dwa elementy – spektakl teatralny „Franciszek. Sen everymana” oraz spotkanie rekolekcyjne bezpośrednio po przedstawieniu. Wrocławski Teatr Lalek zaprosił do współpracy najwybitniejszych wrocławskich duszpasterzy.

Fabuła „Franciszka. Snu everymana” daje młodym widzom możliwość skonfrontowania idei franciszkańskich z trudną, często brutalną rzeczywistością, w jakiej żyją.

Po spektaklu uczestnicy rekolekcji spotkają się z duszpasterzami i wezmą udział dyskusji na temat właśnie obejrzanego spektaklu i zawartego w nim przekazu filozoficzno-duchowego.

Projekt został objęty patronatami Wiceprezydenta Wrocławia Jarosława Obremskiego oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

"Franciszek. Sen everymana" wg koncepcji Dariusza Kosińskiego, reżyseria: Jolanta Denejko, scenografia: Barbara Hanicka, muzyka: Paweł Hendrich

Spektakl adresowany do młodzieży, czerpiący z bogatej duchowości franciszkańskiej. Oczami młodego, wrażliwego bohatera oglądamy świat pełen fałszu i obłudy, zakłamania i duchowej pustki. Realia współczesnej Polski, osiedla ludzi zmarginalizowanych są przestrzenią akcji moralitetowej opowieści o trudnej drodze duchowego dojrzewania młodego człowieka. Nasz bohater, reprezentujący młode pokolenie Polaków, otoczony jest przez mur społeczeństwa konsumpcyjnego. Przeżywa kolejne rozczarowania – rodzina, miłość, środowisko nie dają mu oparcia. Widowisko buduje obraz życia jako trudnej, bolesnej wędrówki. Kolejne życiowe ciosy okazują się drogą do duchowego przebudzenia. Święty Franciszek występuje w spektaklu jako przyjaciel, przewodnik duchowy, którego postawa wobec doznanego odrzucenia i z związanego z nim cierpienia daje nadzieję i oparcie.

Oprac. GG
Materiały Teatru
21 marca 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia