Rekordzistka w świecie bajki

52. urodziny Królewny Śnieżki (i siedmiu krasnoludków). Teatr Wielki w Łodzi odnotował absolutny rekord i uczcił jubileusz.

Przedstawienie baletowe Bogdana Pawłowskiego i Witolda Borkowskiego było na łódzkiej scenie grane ponad 500 razy. Choreograf Witold Borkowski nie doczekał jubileuszu, ale kompozytor Bogdan Pawłowski w dobrej formie mimo swoich 90 lat pojawił się na scenie.

Co ciekawe, na specjalną okazję wypuszczono w tany aż trzy królewny i trzech królewiczów.

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA z muzyką Bogdana Pawłowskiego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi pojawiła się w 1970 roku i choć od razu zyskała ogromny aplauz publiczności, nikt nie przypuszczał, że pobije wszelkie rekordy i pozostanie na scenie przez prawie pół wieku! Do tej pory miała już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów.

Kolejne pokolenia Śnieżek, Królewiczów i krasnoludków z niezmiennym powodzeniem zbliżają do teatru, bawią i uczą kolejne pokolenia miłośników sztuki tańca. Wielka to zasługa melodyjnej i rytmicznej muzyki, iskrzącej humorem i dowcipem, malowniczej inscenizacji oraz ujmującej choreografii stworzonej przez słynnego polskiego tancerza i choreografa Witolda Borkowskiego.

Bajka, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie.

Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy. Baletowa bajka od pokoleń dla wszystkich pokoleń.

 

 

Bronisław Tumiłowicz
Przegląd
4 kwietnia 2022
Portrety
Witold Borkowski

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia