Relacja z pierwszego dnia

38. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

W poniedziałek, 23 listopada 2020 roku, rozpoczęła się już trzydziesta ósma edycja Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W tym roku nieco inna, wyjątkowa, bo z oczywistych względów przebiegająca online. Pierwszego dnia, uczestnicy festiwalu mieli okazję, by zapoznać się z przedstawieniami dyplomowymi studentów Akademii Teatralnej w Warszawie.

Pierwsze z nich to „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz – spektakl niecodzienny w samej swej formie, bo przełamujący zwyczajowy podział na scenę i widownię. Opowiada nam on w pewnym sensie o nieco uwspółcześnionych żywotach świętych, tym samym podważając nasze wyobrażenia i opinie o 'świętości'.

Drugi spektakl, „Hymny" w reżyserii Anny Smolar, przekazuje nam historię o przemianie. Przemianie zwykłego człowieka, odpowiedzialnego wcześniej tylko za siebie, w rodzica lub opiekuna. Ale to jest też historia o wpływie, o tym, że pojawienie się dziecka wpływa nie tylko na jego rodziców, ale i na całe otoczenie, w którym się obracają. W przedstawieniu wzięła udział nawet ośmiomiesięczna córka jednej z dyplomantek.
Wieczorem, o godzinie 20.00, wszyscy zainteresowani mogli wziąć również udział w rozmowach z aktorami i aktorkami, którzy grali w „Hymnach" i „Ustawieniach ze świętymi".

Rozmowy te prowadzone były przez studentów Katedry Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego i poruszały tematy takie jak problemy, z którymi musieli zmierzyć się młodzi aktorzy i aktorki, czy też ich indywidualne doświadczenia związane z pracą nad spektaklem i jego odbiorem.

Paulina Kabzińska
Dziennik Teatralny Łódź
24 listopada 2020

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...