Remigiusz Caban - nowym dyrektorem

Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Remigiusz Caban (na zdjęciu) - reżyser teatralny, który w konkursie zdobył większość głosów komisji, już oficjalnie, przez Zarząd woj. podkarpackiego został mianowany nowym dyrektorem naczelnym Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Ukończył teatrologię na Uniwersytecie Łódzkim i reżyserię w warszawskiej Akademii Teatralnej. Wyreżyserował ponad 20 przedstawień, m.in. w Bydgoszczy i Tarnowie. Był związany z teatrami warszawskimi: Współczesnym i Powszechnym, łódzkimi: Nowym, Studyjnym i 77. W Rzeszowie wprowadził na scenę "Policję" Mrożka, spektakl muzyczny  "Nic nie może wiecznie trw@ć", sztukę kameralną „Moja córka, moja miłość” Sussfelda i "Ożenek" Gogola. Jest autorem granej tu komedii "Murzyn (może odejść)" oraz kilku spektakli dla młodzieży.

Wyniki konkursu były znane od kilku tygodni, ale Zarząd województwa  nie spieszył się z nominacją, tłumacząc, że decyzję wstrzymuje oczekiwanie na opinie związków i stowarzyszeń. Od lutego br., po zwolnieniu Przemysława Tejkowskiego, stanowisko dyrektora naczelnego teatru nie było obsadzone. Kierował nim Waldemar Matuszewski, dyrektor artystyczny.

W konkursie jedna kandydatura nie spełniała wymogów formalnych, dlatego w ostatecznej rozgrywce znalazły się trzy nazwiska: Waldemara Matuszewskiego, Remigiusza Cabana i Szymona Kuśmidra, aktora z Krakowa. Komisja składająca się z po trzech przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego oraz związków artystycznych i zawodowych przy jednym głosie sprzeciwu zagłosowała zgodnie za  kandydaturą Remigiusza Cabana.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
31 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...