Remiks i recykling dzieła klasycznego

„Tajemniczy ogród" - aut.Frances Hodgson Burnett - reż. Justyna Sobczyk - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Strata dotyka każdego. Ale nie każdy potrafi się do niej przyznać i ją zaakceptować. Dotyczy to także postaci „Tajemniczego ogrodu" Frances H. Burnett, które na różne sposoby radzą sobie z utratą najbliższych. Pan Craven – całkiem odizolowuje się od otoczenia.

Mary Lenox – rzuca się w świat z niestrudzoną i bezkompromisową energią. O stracie opowiada się trudno. Ma ona wiele odcieni. Czy zatem poradzić sobie z nią można tylko otwierając się na nowe relacje? W jaki sposób udaje się bohaterom „Tajemniczego ogrodu" odzyskać nadzieję i wiarę we własne siły?

Zrealizowany w Teatrze Zagłębia spektakl to swoisty remiks i recykling klasycznego już dzieła. Sięgając po różnorodne środki artystyczne (muzyka współczesna, video art, performance) przetwarza zawarte w powieści historie i wątki. Podchodzi do nich krytycznie, przygląda się im i temu, jak przez lata zmieniło się nasze podejście do cielesności, do tego, co uznajemy za normę i do... przyrody. To „Tajemniczy ogród" zderzony z muzyką, dziecięcą ekspresją i doświadczeniem osób o alternatywnej motoryce. To zaproszenie nie tylko do odkrywania barwnego, bogatego, różnorodnego krajobrazu. W nowo odkrytym tajemniczym ogrodzie chcemy się wspólnie bawić – i zmieniać go według własnych zasad.

1 października w ramach Rodzinnej Niedzieli Kulturalnej odbędą się warsztaty familijne. Więcej informacji i zapisy: [TU] klik

Również 1 października w ramach Sceny Dostępnej udostępniamy ten spektakl dla osób z niepełnosprawnościami! Tego dnia odbędzie się pokaz podczas którego będzie można skorzystać z audiodeskrypcji, napisów oraz tłumaczenia na Polski Język Migowy. Osoby chcące skorzystać z udogodnień proszone są o kontakt z Biurem Współpracy z Widzami nr tel. 32 266 11 27 lub mailem na adres
rezerwacje@teatrzaglebia.pl. Więcej o projekcie: [TU] klik

Premiera spektaklu „Tajemniczy ogród" odbywa się w ramach 13. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla dzieci Mała Warszawska Jesień.

Partnerami projektu są Teatr Rozrywki oraz Festiwal Mała Warszawska Jesień.

Aleksandra Marzyńska
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
20 września 2023
Portrety
Justyna Sobczyk

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia