Repertuar XV Fanaberii

15. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne "Uratowani"

15. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne "Uratowani" to aż 11 okazji do zabawy i refleksji, spektakle z Polski i Włoch, aż dwie wałbrzyskie premiery – „Lord Jim..." i „Wczuj się..." – teatry od Szczecina i Poznania po Kraków i Bytom, gwiazdy, świetne zespoły i twórcy, dużo muzyki i dużo rozmów w naszym zawsze otwartym Foyer. Zapraszamy między 1 a 6 grudnia do Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Finał „Wczuj się!↔pracownia empatii" / premiera
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
reżyseria i dramaturgia: Dorota Kowalkowska, Dorota Ogrodzka, Sebastian Świąder
przestrzeń: Grzegorz Layer / muzyka: Marek Kocoń / wideo: Piotr Kędzierski
Finał międzypokoleniowego projektu performerskiego, czyli premiera edu!
Mieszkańcy Wałbrzycha i regionu, w różnym wieku, pracowali wspólnie nad wielkim i osobistym wydarzeniem na pograniczu teatru i performance'u. Na warsztat wzięli temat empatii i to, czy umiemy ze sobą rozmawiać. Aby to sprawdzić, zbudowali maszynę czasu, do której może wejść każdy z nas.Spektakl pod opieką Doroty Kowalkowskiej, Doroty Ogrodzkiej i Sebastiana Świądra, będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w naszym regionie.
Przyjdź do Teatru i Wczuj się! Niezwykłe otwarcie XV Fanaberii
Projekt Wczuj się!↔Pracownia Empatii realizowany dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Edukacja kulturalna Narodowego Centrum Kultury. Współfinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
1 grudnia 2017 // godz.17.00 // Duża Scena // premiera
2 grudnia 2017 // godz.12.00 // Duża Scena

„Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada" / premiera
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Teatr Współczesny w Szczecinie
autor: pilgrim/majewski (na podstawie „Lorda Jima" Josepha Conrada)
reżyseria: Maciej Podstawny / scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek /
muzyka: Kamil Tuszyński i Ewa Gądek / wideo: Amadeusz Nosal / asystent reżysera: Łukasz Zaleski
obsada: Maria Dąbrowska [TWSz], Michał Kosela, Karolina Krawiec, Barbara Lewandowska [TWSz], Maciej Litkowski [TWSz], Grażyna Madej [TWSz], Piotr Mokrzycki, Piotr Tokarz
Spektakl inspirowany jedną z najgłośniejszych powieści w historii literatury. Ponadczasowa opowieść o honorze i sumieniu dzieliła Polaków przez cały XX wiek. Dla jednych inspiracja do powstańczej walki, dla innych świadectwo „moralnej miałkości kapitalizmu". Co mówi nam dziś wielki polsko-brytyjski pisarz Joseph Conrad i jak bardzo się z nim nie rozumiemy? Jaki jest mechanizm budowania i burzenia pomników bohaterów? Czy w teatrze da się uciec od polityki i historii i czy – w tak niespokojnym świecie – należy w ogóle próbować?
Lektura zrobiona tak, by Państwo na nowo zapragnęli ją czytać.
Spektakl powstał w ramach programu Conrad/Szaniawski 2017 – Rok Conradowski
w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, dofinansowanym przez Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego z grantu Instytutu Książki w Krakowie oraz dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
1 grudnia 2017 // godz. 19.00 // Scena Kameralna // premiera
2 grudnia 2017 // godz. 17.00 // Scena Kameralna

„Życie jest bajką"
tekst: Dubravka Ugrešić / tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćrlić / reżyseria: Daria Kopiec
muzyka na żywo: Joanna Halszka Sokołowska
obsada: Danuta Stenka, Joanna Halszka Sokołowska
Danuta Stenka, aktorka najważniejszych reżyserów i teatrów (Teatr Narodowy, Rozmaitości, Nowy w Warszawie), w skromnej, precyzyjnej formie odkryje przed widzami zawiły problem kobiecego ducha.
„Życie jest bajką" to tytuł książki Dubravki Ugrešić – zbioru szczerych, głębokich ale zabawnych opowieści o tym, jak ciężko być kobietą, zwłaszcza gdy odkrywa się w sobie Babę Jagę. Pokaz ma formę performatywnego czytania-koncertu z muzyką live i projekcjami. Wydarzenie miało premierę na Międzynarodowym Festiwalu Malta 2017.
Ambitne wydarzenie teatralne, świetne aktorstwo Danuty Stenki.
2 grudnia 2017 // godz. 19.00 // Duża Scena

„Polonez Alla Polacca na niemiecką nutę"
Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu
reżyseria i tekst: Sebastian Majewski / koordynacja: Filip Pawlak
obsada:
Paula Gogol, Katarzyna Koziorz, Aleksandra Nowakowska, Paulina Nowicka, Izabela Perez, Anna Szpaczyńska, Nicol Wesołowska, Wojciech Marek Kozak, Paweł Kozłowski, Oscar Mafa, Bartłomiej Mieszczak
Przedstawienie „Polonez Alla Polacca na niemiecką nutę" jest wypowiedzią młodych ludzi wobec utopii – odległych z punktu widzenia dzisiejszej rzeczywistości pojęć takich jak: komunizm, socjalizm, demokracja ludowa, kolektywność, klasa społeczna, internacjonalizm oraz równość. Spektakl, inspirowany twórczością wielkiego poety teatru Heinera Müllera, jest próbą rozmowy młodych obywateli na temat historii i rezonujących w nich wspomnień
i narracji rodziców i dziadków.
Spektakl Sebastiana Majewskiego, pełen energii młodych aktorów.
3 grudnia 2017 // godz.18.00 // Scena Kameralna

„Wysokie napięcie"
Teatr Nowy w Zabrzu
tekst i reżyseria: Zbigniew Stryj / scenografia: Grupa Dekoratornia 93 / kostiumy: Justyna Chruślicka
obsada: Magdalena Waligórska, Mateusz Lisiecki, Zbigniew Stryj
Czy teatr to miejsce dla rozrywki? Tak, jeśli będzie świetna. Czy jest w nim miejsce na śmiech? Z pewnością. Teatr Szaniawskiego mruga okiem do widzów i wraz z Teatrem Nowym w Zabrzu zaprasza na teatralny deser.
Trójkąt małżeński, sprawny scenariusz, precyzyjna gatunkowa forma: prześmieszna opowieść o problemach małżeńskich, namiętności i zgubnych przyzwyczajeniach.
Teatralny deser w gwiazdorskiej obsadzie.
3 grudnia 2017 // godz.19.30 // Duża Scena

„Kalifornia. Nieśmiertelni"
Teatr Współczesny w Szczecinietekst: Justyna Litkowska / reżyseria: Szymon Kaczmarek / projekcje: Kinga Dalska
obsada: Maciej Litkowski
Niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Historie prawie niemożliwe – od wódki w SPATiFie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni, od Indian Hopi do dzieci-kwiatów. Udokumentowaną baśń opowie jeden aktor – Maciej Litkowski – znany wałbrzyskim widzom ze spektaklu „Męczennicy" – a reżyseruje Szymon Kaczmarek, twórca „Kokainy i sprawiedliwości dla wszystkich".
Zrealizowane w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.
Monodram o legendarnych czasach popkultury, mocno zakorzeniony w literaturze.
4 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

„Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (Nieautoryzowana biografia)"
Teatr Polski w Poznaniu
reżyseria: Grzegorz Laszuk / dramaturgia: Anna Wojnarowska / muzyka: Bartek Rączkowski i zespół aktorski / ruch sceniczny: Weronika Pelczyńska, Aleksandra Osowicz / wideo: Adrian Cognac, Magdalena Mosiewicz / reżyseria świateł: Karolina Gębska / kostiumy Ewelina Ciuchta
obsada: Jakub Papuga, Monika Roszko, Paweł Siwiak, Anna Wojnarowska
To coś więcej niż przedstawienie teatralne. To mroczny musical. Przy kompaniamencie gitary, saksofonu i trąbek wystąpią przed Państwem: Roman Dmowski i Hannah Arendt. Ich biografie w rzeczywistości nigdy się nie przecięły. Intensywny, nasycony kontrowersjami musical, w którym myśli nie krępują się żadnymi względami!
Szalony koncert punkowy na ważne dla nas tematy.
4 grudnia 2017 // godz. 19.30 // Duża Scena

„Delfin, który mnie kochał"
Stowarzyszenia Kolektyw 1a w Poznaniu
reżyseria: Magda Szpecht / dramaturg: Szymon Adamczak / muzyka i wideo: Karolina Mełnicka
obsada: Jaśmina Polak, Jan Sobolewski, Angelika Kurowska / Sonia Roszczuk
Spektakl o miłości i empatii (gdyż „empatia" jest kluczem do XV FANABERII). W latach 60-tych XX wieku, NASA obok programu kosmicznego uruchomiło program badania komunikacji człowieka z delfinami. Badaczka Margaret Howe Lovatt przez pół roku mieszkała w specjalnym Domu Delfina z młodym delfinem o imieniu Peter.
Przez 6 dni w tygodniu uczyła go angielskiego i obserwowała jego zachowania. Między człowiekiem a zwierzęciem wytworzyła się intymna, seksualna relacja. Z inspiracji tym wydarzeniem powstał lekki, zabawny i wzruszający spektakl, nagradzany na najważniejszych festiwalach Polski i Europy.
Teatr ruchu i miłości, przebój najważniejszych europejskich festiwali.
5 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

"90 (dziewięćdziesiąt)"
Ensemble Teatrale 22 Gradi
reżyseria: Daria Anfelli / muzyka i technika: Piet Paeshuyse / ze wsparciem Włoskiej Konfederacji Związków Pracowniczych CISL Werona
obsada: Sabrina Cason, Giorgio Ferrari ,Giacomo Ferrari, Antonio Fochesato, Mara Morandi, Piet Paeshuyse,
Carlotta Scolari, Rossella Stevanella
„90" jest przedstawieniem zrealizowanym przez Ensemble Teatrale 22 Gradi – grupę aktorów-robotników kierowanych przez Darię Anfelli i wspieranych przez CISL (Włoska Konfederacja Związków Pracowniczych) w Weronie. Spektakl jest efektem procesu poszukiwań i refleksji wokół tematów silnie związanych z pracą i aktualną sytuacją pracowników. Istnieje we Włoszech popularna tradycja wiążąca osoby, zjawiska i zdarzenia pojawiające się w snach i w życiu z numerami od 1 do 90. W tych wyobrażeniach numer 90 to Strach.
5 grudnia 2017 // godz. 19.30 // Duża Scena

„Wysocki. Powrót do ZSRR"
Teatr Nowy Proxima w Krakowie
reżyseria: Piotr Sieklucki / tekst: Marina Vlady, Janusz Korczak / muzyka: Włodzimierz Wysocki
obsada: Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Sieklucki, Paweł Harańczyk
Wstrząsająca i inspirująca historia jednej z największych postaci rosyjskiego życia kulturalnego. Spektakl Piotra Siekluckiego to hołd dla twórczości pieśniarza wszechczasów, oparty o wspomnienia jego żony, Mariny Vlady i perspektywę syna artysty. Portret geniusza, ale i morfinisty i alkoholika, który na co dzień zmagał się z władzą i bezpieką ZSRR. Muzyczny spektakl na temat totalitarnej Rosji i o wolności jednostki, powstały w energetycznym Teatrze Nowym w Krakowie.
Wielka muzyka i nieposkromiona energia z Krakowa. Na scenie Edward Linde-Lubaszenko.
6 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

„Janusz Radek. Kameralnie"
Na zakończenie FANABERII, gdy powoli opadają emocje, a jury porównuje temperaturę spektakli licząc głosy FANABERII PUBLICZNOŚCI – na Dużej Scenie zagra i zaśpiewa popularny piosenkarz i kompozytor Janusz Radek wraz z kameralnym zespołem. Program złożony jest z jego najbardziej rozpoznawalnych piosenek.
Czy po raz kolejny – ocali nas muzyka?
Teksty największych polskich poetów, Janusz Radek i jego najlepsze utwory.
6 grudnia 2017 // godz. 20.00 // Duża Scena

Zapraszamy między 1 a 6 grudnia do Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu.

 

(-)
Materiał organizatora
21 listopada 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...