Requiem Giuseppe Verdiego

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Sławne Requiem mistrza opery Giuseppe Verdiego będzie można usłyszeć w piątek 4 kwietnia na Dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To będzie nie tylko koncert oratoryjny, to wielkie widowisko multimedialne wyreżyserowane przez dyrektora Opery Roberto Skolmowskiego. Orkiestrę oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi prof. Mieczysław Dondajewski. Chór przygotowuje prof. Violetta Bielecka. Partie solowe wykonają znakomici śpiewacy współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską: Magdalena Nowacka – sopran, Agnieszka Makówka – mezzosopran, Sang-Jun Lee – tenor i Wojciech Gierlach – bas.

„Messa da Requiem" zostało napisane jako hołd kompozytora dla przyjaciela – zmarłego w 1873 roku wybitnego pisarza i poety włoskiego romantyzmu Alessandra Manzoniego. Żal po utracie bliskiej osoby sprawił, że utwór ten w równym stopniu zachwyca nas mistrzowską techniką kompozytorską, jak i zawartym w nim olbrzymim ładunku emocji. To dzieło niezwykle osobiste, porywające, bardzo efektowne, niemal teatralnie. Co prawda prawykonanie miało miejsce w kościele św. Marka w Mediolanie, ale sam kompozytor miał świadomość, że odpowiedniejszym miejscem dla tego dzieła jest scena operowa. W Mediolanie 120-osobową orkiestrą i 100-osobowym chórem dyrygował sam Verdi, a partie solowe zaśpiewały gwiazdy La Scali.

W Requiem Giuseppe Verdi połączył swój indywidualny styl operowy i elementy włoskiej muzyki kościelnej. Do tego podczas piątkowego koncertu wykorzystane zostaną współczesne środki techniczne. Widowisko tworzyć będzie także prezentacja przygotowana przez dział mulimediów Opery i Filharmonii Podlaskiej. Podczas przygotowywania prezentacji pracownicy opery odwiedzili z kamerą i aparatem fotograficznym m.in. Cmentarz Na Rossie w Wilnie raz Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.
Nieprzypadkowo wybrany został także termin tego niezwykłego koncertu - przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

4 kwietnia 2014, godz. 19, Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
29 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...