"Rewizor" wg Dudy-Gracz

"Według Bobczyńskiego" - reż. Agata Duda-Gracz - Teatr Współczesny we Wrocławiu

14 stycznia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym miała miejsce premiera autorskiego spektaklu Agaty Dudy-Gracz "Według Bobczyńskiego", zbudowanego na motywach Gogolowskiego "Rewizora".

Świetna rosyjska komedia sprzed 200 lat jest dla artystki punktem wyjścia. Duda-Gracz wyprowadza na pierwszy plan najpośledniejszego z bohaterów i zaprasza nas, abyśmy się przyjrzeli, kim tak naprawdę jest ten "nikt". Pokazuje Bobczyńskiego, który czuje, myśli, przeżywa, marzy... i działa, aby swoje marzenia urzeczywistnić. A wokół niego - a może w jego głowie - z nieodgadnionym i groźnym rewizorem zmagają się wielcy i mali - ważni i mniej ważni - obywatele miasta, które być może jest gdzieś bardzo daleko od nas, a może wprost przeciwnie...

"Każdy z nas ma swojego rewizora - twierdzi reżyser, scenograf i twórca kostiumów w jednej osobie. - To może być Pan Bóg, to może być diabeł, to może być sędzia, to może być mąż, to może być matka... Rewizor to jest ktoś, kto wie wszystko, zrobi rewizję wszystkiego i wszystko zlustruje. Rewizor to jest ktoś taki, kto zobaczy rzeczy, których na pewno nie chcielibyśmy pokazać ani jemu, ani nikomu innemu..."

Przedstawienie grane będzie także 17, 18 i 19 stycznia o godz. 19.15 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

(-)
Materiały Teatru
16 stycznia 2012

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...