Rewolucja z remontem w tle
Teatr Ochoty zostanie przebudowanyPrzestronne foyer, kawiarnia i letnia scena - Teatr Ochoty zostanie przebudowany. Także programowo. Koncepcję zmian poznamy wiosną. Wtedy właśnie wyłoniony zostanie nowy zarządca sceny. Jeśli uda się zrealizować pomysły, teatr może zamienić się w centrum kulturalne
Zmodernizowany budynek musi być przede wszystkim funkcjonalny – mówi Maurycy Komorowski, burmistrz Ochoty, którego urząd ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczną rozbudowy teatru przy ul. Reja 9. W budynku działa także Ośrodek Kultury Teatralnej oraz Towarzystwo Kultury Teatralnej.
– Ważne jest też dla nas, żeby wpisywał się w kontekst miejsca. Współgrał z zabytkowym układem architektonicznym – podkreśla.
Nie tylko teatr...
Zmiany obejmą przede wszystkim rozbudowę teatru (dzięki czemu zyska ponad 300 mkw. powierzchni), modernizację magazynów i foyer. Scena pozostanie niemal nieruszona.
– Nie planujemy większej ingerencji we wnętrza – zaznacza Bogdan Kulczyński, architekt, przewodniczący Sądu Konkursowego. – Remont jednak i tak będzie dużym wyzwaniem, bo budynek nie spełnia współczesnych norm, w tym tych pożarowych i związanych z potrzebami niepełnosprawnych.Modernizacja obejmie też przylegający do teatru skwer ks. Jana Salamuchy. Powstać ma tu m.in. letni ogródek.
Całość ma kosztować ponad 3 mln zł. Urząd chce pozyskać tę kwotę z unijnych dotacji. Remont wpisuje się bowiem w lokalny program rewitalizacji.
A co jeśli, podobnie jak to się stało z kinem Iluzjon, nie uda się uzyskać unijnego wsparcia? Okazuje się, że i wówczas plan nie zostanie wstrzymany.
– Przegrupujemy się i zaplanujemy inwestycję z własnego budżetu – deklaruje pewnym głosem Komorowski.
... nie tylko remont
Wyniki konkursu architektonicznego będą znane za cztery miesiące. Tymczasem jeszcze w grudniu dowiemy się, kto będzie programowo prowadził Teatr Ochoty. Ratusz kończy pracę nad innowacyjnym projektem, pozwalającym na oddanie sceny pod opiekę organizacji pozarządowej. Przyjmowanie ofert w przetargu na zarządzanie instytucją zostało zakończone w piątek.
– Nowy zarządca wejdzie do budynku na trzy lata już w styczniu lub lutym – mówi Marek Kraszewski, dyrektor Biura Kultury.
Organizacja pozarządowa, w związku z podobnym czasem ogłoszenia przetargu na zarządcę i konkursu na koncepcję architektoniczną, po pierwszym roku działalności może liczyć się z... pewnymi utrudnieniami. Zgodnie z dzielnicowym harmonogramem właśnie wtedy w budynku rozpoczną się prace budowlane. Czy nie przeszkodzą one w prowadzeniu sceny?
– Teatr będzie mógł w tym czasie normalnie działać – twierdzi Komorowski. A Kraszewski dodaje: – Procesy związane z modernizacją trwają długo, więc nie mogliśmy od nich uzależniać naszego konkursu. Dla teatru to nawet lepiej, że oba przedsięwzięcia się pokrywają, bo właściciel będzie miał okazję przedstawić własne sugestie co do szczegółów rewitalizacji – mówi, dodając, że ten model sprawdza się choćby w wypadku sceny Krzysztofa Warlikowskiego, która powstaje w dawnej bazie MPO.
Przetarte szlaki kultury
Co się zmieni w działaniu teatru od Nowego Roku?
– Chcemy, żeby powstało tu centrum kulturalne, którego animator będzie proponował więcej niż zrobienie dwóch, trzech premier w sezonie. Liczymy na to, że będą się tam odbywać warsztaty, spotkania, akcje interdyscyplinarne. To, co jest takim walorem stołecznych organizacji pozarządowych i co sprawia, że stają się one konkurencją dla wielu warszawskich teatrów instytucjonalnych – mówi Kraszewski.Teatr przy Reja ma też kontynuować działalność edukacyjną. Jeśli uda się osiągnąć te cele, możliwe, że więcej miejskich scen przejdzie pod zarządzanie organizacji pozarządowych.
– Przecieramy niełatwy szlak innym tak, by mogli korzystać z naszej metody i aby – jeśli z Teatrem Ochoty nam się rzeczywiście powiedzie – pojawiało się więcej takich miejsc i ożywiało życie teatralne w Polsce – dodaje Kraszewski.