Reymont według Kościelniaka

"Ziemia obiecana" - reż. Wojciech Kościelniak - Teatr Słowackiego w Krakowie

Muzyczną adaptację "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta przygotowuje na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie reżyser i aktor Wojciech Kościelniak. Premierę zapowiedziano na niedzielę 25 września.

Jak wyjaśnił w środę reżyser spektaklu, jego adaptacja reymontowskiej powieści jest "próbą uzyskania czegoś na granicy teatru muzycznego na bazie tekstu z kanonu narodowego".

- Mam nadzieję, że będą i fragmenty zabawne, niosące echa musicalowe, jak i partie poważne, dla tych, którzy oczekują głębszej refleksji - tłumaczył Kościelniak.

Według reżysera, który specjalizuje się w muzycznych adaptacjach klasyki literackiej, nawet najtrudniejsza literatura jest możliwa do przełożenia na teatr muzyczny. Do tej pory wyreżyserował on m.in. "Lalkę" Prusa, "Idiotę" Dostojewskiego i "Ferdydurke" Gombrowicza.

W krakowskiej adaptacji "Ziemi obiecanej" występują młodzi aktorzy m.in. Rafał Szumera (Karol Borowiecki), Marcin Kątny/Karol Śmiałek (Moryc Welt), Dawid Kartaszewicz (Maks Baum), Katarzyna Zawiślak-Dolny (Lucy Zuker) oraz Anna Terpiłowska/Karolina Kazoń (Anka).

Teksty do piosenek napisał aktor Teatru Słowackiego Rafał Dziwisz, a muzykę skomponował Piotr Dziubek. Za scenografię odpowiada Damian Styrna.

(-)
PAP
23 września 2011

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia