Reżyser Interpretacji zostaje w Katowicach

11. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach

Do tej pory reżyserzy biorący udział w Interpretacjach gościli w Katowicach i nigdy potem nie pojawiali się, by na Śląsku reżyserować sztuki. Dzięki "Zaproszeniu od Stanisława" w przyszłym sezonie zobaczymy spektakl w reżyserii Gabriela Gietzkiego

Teatr Śląski, który był po raz pierwszy współorganizatorem festiwalu, do puli nagród dodał własny woreczek z czekiem na 10 tys. zł jako zaliczkę dla twórcy, który zgodzi się przygotować w Katowicach wybrany przez siebie spektakl już w kolejnym sezonie. Trzyosobowe grono: dyrektorzy Krystyna Szaraniec i Tadeusz Bradecki oraz reprezentujący zespół aktor Wiesław Sławik postanowiło przyznać "Zaproszenie od Stanisława" (w domyśle - Wyspiańskiego) Gabrielowi Gietzkiemu.

- Nasza decyzja jest mariażem sensu i zdrowego rozsądku. Dominacja na tegorocznym festiwalu spektaklu "Sprawa Dantona" była ewidentna, natomiast wiedząc, jak Jan Klata pracuje i jak jest rozrywanym reżyserem, wątpię, że mógłby dla nas przygotować realizację w przyszłym sezonie. Dlatego nasze zaproszenie jest adresowane, jak to słusznie powiedział jeden z jurorów, nie do kogoś, kto nie potrzebuje artystycznych kopniaków, lecz do kogoś, komu to rzeczywiście może zrobić różnicę w jego drodze zawodowej - wyjaśniał "Gazecie" Bradecki.

Okazało się, że rozmowy o ewentualnej pracy Gietzkiego w Teatrze Śląskim rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Jego prezentowany na Interpretacjach "Kupiec wenecki" dla Bradeckiego był potwierdzeniem reżyserskiego talentu. - Ten młody facet nie tylko ciekawie opowiada teatrem, ale i naprawdę rozumie to, co napisał Szekspir, i to, co można zrobić na scenie z tekstem. Mam więc ogromną nadzieję na ciekawy spektakl w Katowicach - dodał dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego.

Gietzky przyjął zaproszenie z radością. - Wstępnie rozmawialiśmy z dyrektorem Bradeckim o dwóch współczesnych tytułach, które nas fascynują. Jeden proponowany dramat jest kanadyjski, drugi to dzieło autora fars. Lecz chciałbym zająć się jego innym, dziwnym nieco tekstem pisanym na poważnie. Po tym jednak, co się właśnie wydarzyło w Katowicach na Interpretacjach, nie wykluczam, że może wezmę pod uwagę powrót do Szekspira - zdradził Gietzky.

Ostateczna decyzja zapadnie w wakacje, a proponowany przez Gietzkiego tytuł poznamy dopiero we wrześniu, na początku nowego sezonu teatralnego w Teatrze Śląskim.

Gabriel Gietzky

Rocznik 1969, aktor i reżyser. W 1994 roku ukończył Wydział Lalkarski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Po dyplomie rozpoczął pracę w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, gdzie zagrał główne role w ponad 20 przedstawieniach. W 2004 roku z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Uczeń Macieja Wojtyszki, Jana Englerta, Gustawa Holoubka i asystent Krystiana Lupy przy realizacji "Wymazywania" wg Thomasa Bernharda i "Azylu" wg Maksima Gorkiego. Wyreżyserował między innymi: "Wariacje bernhardowskie" Przemysława Fiugajskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu i w Teatrze Powszechnym w Warszawie, "Gwałtu, co się dzieje!" Aleksandra Fredry w Teatrze Powszechnym w Warszawie czy "Traktat wg Ludwiga Wittgensteina" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Aleksandra Czapla-Oslislo
Gazeta Wyborcza Katowice
16 marca 2009
Portrety
Gabriel Gietzky

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...