Reżyseria i hipnoza

"Krzysztof M. Hipnoza" - reżyseria: Krzysztof Materna - Teatr Polonia

Najnowsza premiera w Polonii będzie zagadką zarówno dla wykonawców, jak i widzów tego eksperymentu. "Będziecie świadkami czegoś, co się nigdy nie powtórzy" - obiecuje Krzysztof Materna.

Pomysł na to niecodzienne wydarzenie jest autorstwa Tima Croucha, australijskiego reżysera, aktora i performera. Ze swoim performance’em zatytułowanym „An Oak Tree” z sukcesami występował na scenach brytyjskich i amerykańskich. Przetłumaczony przez aktora Lecha Mackiewicza tekst trafił do rąk Krystyny Jandy, która poprosiła Krzysztofa Maternę o jego ocenę.

– Zdanie mieliśmy podobne – mówi Materna. – Pomysł świetny, treść nie do końca czytelna dla polskiej publiczności.

Krystyna Janda zdecydowała się więc powierzyć tekst Maternie, który ostatecznie występuje w kilku rolach: autora polskiej wersji scenariusza, reżysera i gospodarza wieczoru. Codziennie na scenie towarzyszy mu inny aktor. Obok niego pojawią się gwiazdy polskiego kina i teatru, m.in. Magdalena Cielecka, Jolanta Fraszyńska, Maciej Stuhr, Wiktor Zborowski, Marcin Dorociński i Borys Szyc. W rozmowach z polskimi gwiazdami okazało się, że chętnych do wzięcia udziału w tej zabawie jest więcej, niż się spodziewali twórcy. 

Cały pomysł w „Hipnozie” polega na zaskoczeniu. Zaproszeni aktorzy nie mają pojęcia, jaką rolę wyznaczy im Krzysztof Materna, który wcieli się w kogoś w rodzaju hipnotyzera. Pod jego wpływem aktor wejdzie w skórę wyznaczonej postaci. O tym, kogo zagra, dowie się tuż przed przedstawieniem. To, co zobaczymy na scenie, będzie więc częściowo zaimprowizowaną akcją, zależną od narzędzi aktorskich, elastyczności i poczucia humoru poszczególnych wykonawców. 

W premierowym pokazie zobaczymy Piotra Adamczyka.

– Spodziewać się można wszystkiego – mówi Krzysztof Materna. 

Nie chce jednak udzielać szczegółowych informacji o treści występu. – To popsułoby całą zabawę, bo im więcej informacji wymienią między sobą aktorzy, tym mniejszą niespodziankę będą mieli i oni, i widzowie – wyjaśnia.

„Krzysztof M. Hipnoza”, reż. i wyk. Krzysztof Materna, Teatr Polonia, ul. Marszałkowska 56, bilety: 30 – 65 zł, rezerwacje: tel. 022 622 21 32, premiera: piątek (10.07), spektakle: niedziela (12.07) – czwartek (16.07), godz. 21.15.

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
10 lipca 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia