Reżyserzy reagują na decyzję Piotra Glińskiego

"Potwierdza mechanizm zastraszania"

"Wyrażamy stanowczy protest wobec takich praktyk, niszczących podstawy życia kulturalnego w Polsce" - przekazała Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych w związku z oświadczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wycofania się z planu współfinansowania Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych reaguje na decyzję Glińskiego

Jak informował "Gazetę Wyborczą" dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski, ministerstwo nie przyzna Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie statusu "sceny narodowej", a co za tym idzie — dodatkowych pieniędzy.

Pierwsze nieoficjalne informacje na temat pozbawienia krakowskiej instytucji patronatu pojawiły się kilka dni przed końcem roku. W wyniku tej decyzji teatr może stracić nawet 3 mln zł na projekty artystyczne i remont zabytkowego budynku.

O tym, że teatr nie zostanie objęty "współprowadzeniem", poinformował już na Twitterze minister Piotr Gliński.

"Decyzja Ministra, w tak trudnych dla kultury czasach, podjęta, jak należy przypuszczać, pod wpływem opinii, jaką krakowska kurator oświaty wyraziła na temat spektaklu »Dziady« w reżyserii Mai Kleczewskiej, uderza w jedną z najbardziej zasłużonych dla kultury polskiej scen, teatru o wielkim znaczeniu narodowym i patriotycznym, miejscu prapremier m.in. »Wesela« i »Dziadów« w opracowaniu Stanisława Wyspiańskiego. Ta decyzja jest zagrożeniem bytu artystek i artystów współpracujących z teatrem oraz jego pracowników etatowych, zagraża realizacji programu artystycznego, a przede wszystkim jest wymierzona w widzów Teatru im. J. Słowackiego" — reaguje na decyzję Glińskiego Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

W opublikowanym przez zarząd oświadczeniu podkreślono także zaniepokojenie faktem, że "decyzja ta potwierdza mechanizm zastraszania".

(-)
Media
4 stycznia 2022

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia