Rodzi się magia teatru

"Otello - wariacje na temat" Teatr im. S. Jaracza w Łodzi

Czy stary mężczyzna i młodziutka kobieta, z dwóch światów i różnych epok, mogą się pokochać? Czy taka miłość może przetrwać? Co Otello może nam powiedzieć dziś? Z tym między innymi pytaniami mierzy się na scenie łódzkiego Teatru im. Jaracza Agata Duda-Gracz reżyserując spektakl "Otello - wariacje na temat" według Williama Shakespeare\'a.

Premierowe przedstawienia w najbliższą sobotę i niedzielę.

Agata Duda-Gracz jest nie tylko reżyserem przedstawienia, ale i autorką scenografii oraz scenariusza. Muzykę przygotował Jakub Ostaszewski. Na scenie plejada "Jaraczowych" znakomitości: Otella zagra Andrzej Wichrowski, a Desdemonę - Justyna Wasilewska (studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi), a w pozostałych rolach - Izabela Noszczyk, Dorota Kiełkowicz, Marek Kałużyński, Sambor Czarnota, Michał Staszczak, Mariusz Witkowski, Radosław Osypiuk, Marek Nędza (PWSFTviT) oraz Henryk Staszewski.

- "Otello" był moim marzeniem - przyznaje Agata Duda-Gracz. - Długo nie mogłam się z nim zmierzyć, ciągle myślałam, że jeszcze nie teraz, że za mało umiem, za mało wiem. Ciągle tak myślę, ale poczułam też, że właśnie teraz chcę o "Otellu" porozmawiać z Szekspirem. Decydujące znaczenie miał też fakt, że mogę to zrobić w Teatrze imienia Jaracza w Łodzi, z zespołem Teatru imienia Jaracza w Łodzi. Bo to absolutnie magiczne miejsce.

W magicznym miejscu w Łodzi powstaje magiczne przedstawienie. Niezwykły tekst, współczesna interpretacja, znakomici aktorzy i reżyserka o nieposkromionej, plastycznej wizji. No i zawsze wielki i zawsze magiczny Shakespeare.

Widownię (ledwie 120 osób) umiejscowiono na scenie (- Bo lubię, kiedy widz ma bezpośredni kontakt z aktorem, poza tym dzięki temu mam zawsze komplet - mówi Agata Duda-Gracz). Nad częścią sceny, na której pojawią się aktorzy we współczesnych kostiumach, zwisa las łańcuchów, "wiatr" tworzą wielkie wentylatory, opada i podnosi się czerwona płachta... A to tylko rąbek tajemnicy odsłonięty przed premierą. Rodzi się magia teatru...

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
4 lutego 2009

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia