Rodzina w ucieczce

"Pocztówki z Europy" - reż: Krystyna Janda - Och-Teatr w Warszawie

Musimy porozmawiać - powiada lvory (Cezary Kosiński), syn marnotrawny, który wraca do domu po ośmiu latach, ale nikt tu rozmawiać nie chce. Przeciwnie, unikanie rozmów, a zwłaszcza tzw. prawdy, wydaje się sposobem na życie.

Matka (Magdalena Zawadzka) ciągle przemeblowuje mieszkanie i nie może zapamiętać ani imion, ani twarzy, ojciec (Leonard Pietraszak} z nieodłącznym kijem golfowym pielęgnuje formę, babcia (Wiesława Mazurkiewicz), która podobno nie żyje, tryska zdrowiem i lży wszystkich, a ciocia (Dorota Pomykała} rozsiewa słodycz uśmiechów. Nic dziwnego, że narzeczona (Maria Seweryn), która towarzyszy lvory\'emu, czuje się zagrożona. Przeraża ją zwariowana rodzinka, która nie potrafi się poruszać w realnym świecie, ale, jak się okaże, wszystko to pozór, bo pod maskami kryją się tajemnice i nieprzeparta potrzeba tworzenia bezpiecznych światów, gdzie można uciec przed ciosami życia. I tak komedia omyłek, zatrącająca farsą, ze sceny na scenę staje się komedią serio, odsłaniając dramat egzystencji. 

 Krystyna Janda pewną ręką prowadzi widzów przez ten zawiły świat masek, chroniąc tajemnice bohaterów tak długo, jak trzeba. Powstaje idealnie zorkiestrowany koncert, w którym wszyscy wykonawcy mają piękne solówki, a Magdalena Zawadzka tworzy najpiękniejszą rolę od wielu lat. Jej Evelyn jest tragicznie doświadczona, kryje lęki pod maską wiecznie zabieganej pani domu, skoncentrowanej na garderobie i hodowli kwiatów. Ciągle w ruchu, przebiega z lekkością i zalotnością przez scenę, jak gość z innego świata, tylko od czasu do czasu ukazując prawdziwe niepokoje. To wyrafinowane przedstawienie, w którym pytanie, co jest prawdą, a co udawaniem, jest pytaniem o szansę przeżycia następnej chwili bez bólu.

Tomasz Miłkowski
Przeglad
13 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...