Rodzinna premiera w Teatrze Wielkim

"Dziecko i czary" Maurice'a Ravela oraz "Słowik" Igora Strawińskiego już od najbliższej soboty zobaczymy w poznańskim Teatrze Wielkim

"Dziecko i czary" Maurice'a Ravela oraz "Słowik" Igora Strawińskiego to dwa spektakle, które poznański Teatr Wielki pokaże podczas jednej premiery już w najbliższą sobotę. Reżyseruje Ran Arthur Braun, a kierownictwo muzyczne sprawuje Grzegorz Wierus. W roli Dziecka zobaczymy Magdalenę Wilczyńską-Goś i Katarzynę Włodarczyk. Natomiast w postać Słowika wcieli się Małgorzata Olejniczak-Worobiej. W operze Ravela pojawiają się śpiewające meble, zwierzęta i ogień.

W utworze Strawińskiego, dla którego inspiracją stała się baśń Andersena, śpiewają Słowik i Śmierć. - Decydując się na te opery, chcieliśmy stworzyć spektakl zarówno dla widzów najmłodszych, którzy pierwszy raz przyjdą z rodzicami do opery, jak i dla dorosłej publiczności. Naturalna ekspresja i baśniowa poetyka dają teatr, w którym widz nie ma prawa się nudzić. Co ważne oba spektakle są realizowane siłami naszych zespołów. Oprócz Sylwii Złotkowskiej tutaj nie ma artystów z zewnątrz - mówiła we wtorek dyrektor Teatru Wielkiego Renata Borowska.

- Maurice Ravel napisał dwie opery "Dziecko i czary" oraz "Hiszpańska godzina". Ta pierwsza wydaje mi się ciekawsza i bliska stylistyce "Słowika" Igora Strawińskiego, stąd pomysł wystawienia tych oper razem - dodał dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego Gabriel Chmura. - Myślę, że chociaż jesteśmy dorośli, we wszystkich nas tkwi dziecko. Dlatego mogę powiedzieć, że to typowa produkcja familijna - stwierdził reżyser Ran Arthur Braun.

Marek Zaradniak
Polska Głos Wielkopolski
24 października 2014

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia